Tlustá ruka preláta vytahuje peněženku z kapsy babičky? Kvůli penězům pro církve se strhla ostrá debata

Praha – Jihočeský kraj by chtě zdanil náhrady, které v Česku dostávají církve v rámci majetkového vyrovnání. Návrh momentálně čeká na projednání ve Sněmovně. Podle tamního hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) se společnost se zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nevyrovnala. Církev ale nesouhlasí.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Mons. ThLic. Tomáš Holub, Th.D.

Je správné vyvolat novou „společenskou diskuzi, kterou může být i tato naše zákonodárná iniciativa", tvrdí o návrhu Zimola. A to i přesto, že jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka varoval, že pokud parlament navrženou změnu odsouhlasí, odmítl by ji pravděpodobně Ústavní soud.

Zimola je však osobně přesvědčen, že Český statistický úřad zveřejnil odhady cen vydávaných zemědělských nebo lesních pozemků, které jsou násobně nižší. I proto je podle něj nutné debatu znovu otevřít. „Podle mého názoru výše odhadů finančních náhrad církvím a náboženským společnostem byla skutečně nemravná, a my se s ní nemíníme ztotožnit," varuje hejtman.

„To, co bylo komunisty ukradeno, by se bezesporu mělo vrátit... My jen říkáme, že se církvím vrací něco, co nebylo správně ohodnoceno, co má přemrštěnou hodnotu, a tudíž tomu říkáme dar státu. Nemáme nic proti tomu, aby stát daroval církvím, ale my všichni platíme darovací daň, takže hledáme rovný přístup ke všem poplatníkům," vysvětluje Zimola v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.

Psali jsme:  

S jeho slovy nesouhlasí plzeňský biskup Tomáš Holub, který celý návrh na zdanění náhrad zpochybnil. „Jestliže jsme stát, který ctí zákony a hledá pravdu, tak je to nesmysl." Podle něj jde o pouhá mediální vyjádření, která se opakují. „Já bych byl rád, kdybychom se vrátili k číslům a konkrétním věcem, které sociální demokracie předložila, a které byly později v expertní komisi jednoznačně vyvráceny," připomněl.

Nelíbí se mu ani slova o daru. „To slovíčko dar má pan hejtman podtrženo právě politicky. Když se vrátím k tomu, co jsme ČSSD jasně vysvětlili a je vyvráceno asi z pět stran: pane hejtmane, v okamžiku, kdy mluvíte o daru, tak se naprosto mýlíte v tom, jak je koncipován celý zákon a jak je celá náhrada vypočtena. Dar to není v žádném případě, je to částečné odškodnění, a zdůrazňuji částečné," vysvětluje zástupce církve.

Sociální demokracie podle Holuba před volbami měla bilboardy, ve kterých „tlustá ruka preláta vytahuje peněženku z kapsy babičky". „A v tomto duchu tomu rozumím: je tady naděje, že to bude na určité skupiny naší populace působit. Jenom neříkejme, že to je věcná diskuze, když je to zkrátka politický boj," uvedl biskup a vyzval hejtmana Zimolu k dalším jednáním o celé věci.

I proto ho pozval přímo do Plzně. „Přijeďte, podíváme se na to expertně, aby to nebylo takto přes média, protože v této chvíli tady říkáte věci, které možná máte nastudovány jen částečně, a pak by to bylo skutečně jen politické gesto," dodal Holub. 

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama