Velvyslankyně Číny navštívila Hrad. Krátce poté bylo vydáno prohlášení o vztahu s Čínou

Praha – V úterý těsně před vydáním prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů o vztazích s Čínou navštívila Hrad čínská velvyslankyně. Informoval o tom Český rozhlas – Radiožurnál.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Hynek Kmoníček

Podle rozhlasu se schůzka týkala návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Česku a po setkání ústavní činitelé sdělili v prohlášení, že setkání českých politiků, včetně ministrů, s dalajlamou nejsou výrazem změny politiky České republiky vůči Číně.

Psali jsme:  

Velvyslankyně se setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý vpodvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé - prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor - vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k „územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".

Podle rozhlasu Kmoníček čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. „Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s ČLR (Čínskou lidovou republikou)," řekl Radiožurnálu.

Vrcholní ústavní činitelé podle by prohlášení považovali za nešťastné, kdyby bylo setkání několika českých politiků s dalajlamou chápáno jako změnu oficiální politiky Česka. S tibetským duchovním vůdcem se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama