Povolební nálož pro všechny strany. Vyvadil se rozjel a začalo to létat

Praha - Celý svět počínaje USA i Evropou zažívá turbulence a střety mezi zažitým a již zahnívajícím a novým, víceméně radikálním. Tvrdí to v komentáři pro EuroZprávy.cz advokát a bývalý soudce Jiří Vyvadil.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Jiří Vyvadil

"V USA jsou na jedné straně Clintonová, coby snad nejpřesvědčivější stoupenkyně desítek let trvalého amerického mainstreamu a establishmentu a na druhé straně polomarxistický demokrat Sanders či naopak naprosto ničím se nekrotící republikán Trump," připustil Vyvadil.

"Stejně tak po celé Evropě vznikají posilují hnutí či strany, které jsou na domácím poli zaměřené proti domácím pořádkům a na evropské úrovni jsou silně protibruselské, či protimerkelovské, ať je to Alternativa pro Německo, Hnutí 5 hvězd v Itálii, Svobodní v Rakousku, Národní fronta ve Francii atd..." dodal.

"Jestliže mi někdo při hodnocení kolapsu ČSSD mluvil z duše, pak to byl novinář Eric Best, který konstatoval, že prohra ČSSD byla způsobena tím, že Sobotka trvale lavíruje mezi Merkelovou a přáním levicových voličů, kteří jsou zásadně protimerkelovští," píše advokát.

To zastaralé, to přežilé, to co vadí v českých poměrech zdaleka nějvětší části obyvatel, je podle něj to, co "Bohuslav Sobotka a jeho věrní označují jako uspořádání a výdobytky získané po roce 1990, členství v EU, členství v NATO, lidská práva, v jejichž jménu se vedou války v Iráku, Libyi, Sýrii, Afganistánu."

"Tím základním personálním kamenem našeho mainstreamu a zakladatelem polistopadového uspořádání je Václav Havel. Ještě tak před měsícem to vypadalo, že volby v krajích dopadnou mezi ANO a ČSSD fifty – fifty. A potom přišli doslova orgie oslav k nedožitým osmdesátinám Václava Havla a ČSSD v nich hrála prim. Projevy Sobotky, Hamáčka, Zaorálka atd. k oslavě Havla překonávaly oslavy výročí Klementa Gottwalda za minulého režimu snad desetinásobně," píše advokát.

To je podle něj problém Bohuslava Sobotky. "Srovnávat Havla s Tomášem Garriquem je prostě nehorázné. Zatímco si kdysi Tomáš Garrique Masaryk respekt nepochybně zasloužil a dodnes je to náj největší prezident, padal jsem do vývrtky, když Sobotka sdělil, že svou větou Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí nám Havel ukázal jakou cestou se máme vydat," tvrdí.

"Žádné podobné nesmyslné žvanírny se Babiš ani náhodou nezúčastnil. Věděl, že pro 60 % naši spoluobčanů je Havel nepřijatelný. V těchto volbách nešlo o to, jak se snaží teď Sobotka tvrdit o okoukanost hejtmanů. Šlo o to, že ANO je bráno v jistém smyslu jako soft protestní strana výše zmíněných Svobodných, Alternativy pro Německo, 5 ti hvězd, či Národní fronty Marine Le Pen, tedy politickým hnutím změny, kritiky EU a silně, ale civilizovaně protiemigračním a jako taková dostala hlasy. Určitě ne Jermanová, která je jednou z nejhloupějších političek v české kotlině. V jistém smyslu zase o nic tak moc nejde," přiznává.

"Otevřeně řečeno, přestaňme si věci nalhávat. Babiš má absolutní pravdu v tom, že kraje představují jen jakýsi mezičlánek a nebo dokonce převodovou páku, přes které proudí peníze se shora dolů. 90 % věcí se rozhoduje v centru a kraje v podstatě jsou nevýznamné. Proto i tyto volby byli významné potud, že představují určitý politický signál, ale otevřeně řečeno nic více a nic méně. Ukazují, že pro ty voliče, které to bavilo, je Babiš nejsilnější a možná mu to dokáží i za rok při volbách parlamentních. Ale zcela určitě k nim dorazí o dalších 80 % více voličů než dnes a naní jasné jak přesně budou volit," píše Vyvadil.

"Je přesto velmi pravděpodobné, že Babišovo ANO jako lídr protibruselské, protimerkelovské a soft protiimigrační politiky bude na pomyslné pásce hlasů první.... Je zároveň velmi pravděpodobné, že ČSSD se nezmění a bude dál sterilně probruselská, promerkelovská a soft proimigrační a bude druhá. Ale to není podstatné. Vyjednávání o koalicích nyní ukáží, jak asi Sobotkova ČSSD bude postupovat. Zvítězit jako strana se zátěží 27 let součástí establishmentu nemůže a nic nového jí už nenapadne. Mimochodem, vidíme to i v blízké cizině na slábnutí německé SPD, Ficova Směru, či rakouské SPÖ o Hollandových socialistech ani nemluvě," tvrdí.

"Tak jak dál? Ten rok do voleb to bude ve vládě už jen takové ozbrojené příměří a jediné, co se musí Sobotkovi přiznat, že sice nemá absolutně žádné charisma, ale dovede kalkulovat a má absolutní psychickou výdrž. Po příštích volbách prostě půjde o to, zda mainstreamové strany, zřejmě vedené ČSSD dají dohromady více než Babiš... I v tom může být problém. Zdá se, že komunisté, kteří ještě před týden byli označováni jako žádoucí nevěsta Andrejovi nepomohou, protože drtivě propadli a otevřeně řečeno, nelze si představit, že by v situaci mizivé nezaměstnanosti, růstu příjmů mohli získat nové zapálené voliče. Zdá se dokonce, že lano ze strany Babiše mohlo být pro komunisty smrtící i v těchto vobách.," píše advokát.

"Problém bude mít ale i Sobotka. Souhlasím s prezidentem, že tragický výsledek TOP 09 dává naději, že tato strana nepřesáhne 5 %. Sobotkovi proto bude zbývat váhající ODS a pánbíčkářští lidovci.( Čunek je frajer, ale právě proto, že je všechno, jen ne klasickým flanďákem). Ať tak či onak, karty se zčásti rozdávají již nyní. Tak jako nevíme, zda v USA vyhraje Clintová proti Trumpovi, tak ani nevíme, zda vyhraje spojená havlistická koalice proti Babišovi v příštím roce... Ale máme na to rok na přípravu," uzavřel.

Témata: Vyvadil, Jiří
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman chce, aby si Poche rozmyslel kandidaturu na ministra zahraničí

17.06.2018 18:22 Aktualizováno Lány - Prezident Miloš Zeman požádá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), aby zvážil svoji…

Babiš představil Zemanovi ministry, Koníček mezi nimi není

17.06.2018 17:37 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lánech představil prezidentu Miloši Zemanovi jména všech…

KSČM vládu s Pochem tolerovat nebude, Hamáček je překvapen

17.06.2018 13:57 Aktualizováno Praha - KSČM odmítá europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) v pozici ministra zahraničí. V pořadu…

Krach vlády? Hamáček neustoupí, připustil konec jednání

17.06.2018 12:30 Praha - ČSSD v jednáních o menšinové vládě s hnutím ANO neustoupí. V souvislosti se sporem o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama