Agrofert ovlivňuje peníze z EU? Nesmysl, ohradil se Babiš. Grässleová nemá ráda Česko

Praha - Německý časopis Der Spigel v pondělí napsal, že firma českého ministra financí Andreje Babiše měla mít vliv na pravidla rozdělování evropských dotací. Šéf hnutí ANO však tato tvrzení rázně odmítá, je to prý nesmysl.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Magazín napsal, že o údajných manipulacích má informace evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který prověřuje kauzu Čapího hnízda. Vyšetřování případu je podle časopisu složité i kvůli tomu, že český ministr financí disponuje v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků.

Babiš to ale považuje za nesmysl. „Je to nesmysl, je to pokračování kampaně paní europoslankyně za CDU paní (Ingeborg) Grässleové, která nemá ráda Českou republiku. Nemá hlavně ráda mě a dělá si na mně politickou kariéru," řekl dnes na tiskové konferenci.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskové zprávě uvedl, že pokud Babiš tento skandál nevysvětlí, je odpovědností premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby ho z funkce ministra financí odvolal.

Právě předsedkyně výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Grässleová řekla Spiegelu, že Evropská komise příliš dlouho ignorovala problém s kontrolou dotací. Problémy s kontrolou evropských dotací v Česku se bude podle Spiegelu rozpočtový výbor europarlamentu zabývat na počátku tohoto týdne.

Vyšetřování Čapího hnízda je prý složité i kvůli tomu, že má Babiš v Bruselu rozsáhlou sítí důvěrníků, mezi které má patřit třeba Tomáš Nejdl, člen kabinetu eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové, Daniel Braun, zástupce vedoucí kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové, či nový člen Evropského účetního dvora Jan Gregor, který byl dříve náměstkem na ministerstvu financí.

I slova o informátorech považuje za hloupá. „Takže říkat, že pan náměstek Gregor, který odešel z našeho ministerstva před měsícem do Luxembourgu, je moje síť, a na druhé straně pan (ministr vnitra Milan) Chovanec (ČSSD) mluví o odchodu pana Gregora jako o paralýze ministerstva financí, tak je to směšné," řekl.

Ovlivňování rozdělování evropských dotací ze strany Agrofertu má podle Spiegelu dokazovat schůzka z 25. května 2015, která se prý uskutečnila v prostorách vyhrazených Babišovu hnutí ANO v českém parlamentu. Jejím tématem měl být nový Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Peníze měly získat malé a střední podniky, Agrofertu se prý ale podařilo změnit pravidla. Důkazem má být anonymní e-mail, který se o schůzce místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným zmiňuje.

Šlo o hromadnou oficiální schůzi pracovníka ministerstva průmyslu ze zástupci průmyslových podniků, svazů a zástupců státní správy, které se zúčastnilo asi 20 lidí, uvedl dnes v prohlášení Agrofert. Cingr se jí podle Agrofertu zúčastnil jako prezident Svazu chemického průmyslu na základě rozhodnutí představenstva svazu.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci se vysmáli Zemanovi: Co to slibuje? Vždyť se s ním nikdo v…

21.06.2018 09:07 Praha – Prezident Miloš Zeman na své návštěvě Ústeckého kraje mimo jiné slíbil, že bude udělá vše…

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama