Klaus ostře k migrační krizi: Na vině je Západ a doktrína lidských práv

Praha – Někdejší český prezident a ekonom Václav Klaus se domnívá, že v Česku chybí dialog o migraci. "Jsou organizovány pouze monology. Jsou to setkání těch, kteří mají stejný nebo velmi blízký názor,“ varuje Klaus.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus

Bývalý prezident vystoupil na konferenci s názvem Evropa v imigrační krizi, kterou pořádala soukromá Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů. Zorganizovala ji při příležitosti letošního Dne Evropy.

„Kdybych věděl, že je to ke Dni Evropy, tak bych svou účast nepotvrdil. Nemám nic proti Evropě, ale proti instituci, která takové nesmysly jako Den Evropy vyhlašuje," řekl v úvodu své řeči bývalý prezident. Dodal, že je to jeho taktika a nejoblíbenější téma hned na začátku znervóznit a zneklidnit organizátory akce a urazit je.

Chybějící dialog podle něj to dokládá i výběr řečníků na oné akci. Konference se totiž vedle studentů účastnili pouze konzervativci a Klausovi příznivci. „Ta druhá strana tu není," podotkl bývalý prezident, dlouhodobý kritik Evropské unie a odpůrce migrace.

Všechny argumenty k migraci jsou už podle něj známé a kdo se s nimi dosud neseznámil, je lajdák. Podle bývalého prezidenta je v Evropě „hluboká krize i bez jakékoliv migrace". Příčinou migrační krize pak není rozvrat v severní Africe a na Blízkém východě, ale ve vině západu „za neúspěšné vojenské intervence a násilný vývoz demokracie", uvedl bývalý prezident. „O dnešní migrační vlnu si proto Evropa koledovala," vysvětloval.

Za chaos pak prý může přijímání „doktríny lidských práv", opuštění tradičních evropských hodnot a europeismus s prohlubující se integrací. Jiné skupiny podle Klause v Evropě existovat mohou, měly by být ale jen „vítanou kuriozitou či atrakcí".

K řešení situace podle něj nestačí vyměnit dnešní politické lídry Evropy. „Bude třeba vyměnit i za nimi stojící nositele dnešní evropské ideologie, dnešní evropský akademický a intelektuální svět. K tomu jedny volby nestačí," přiznává.

Témata: Václav Klaus | uprchlíci | EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama