Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky? Běhá tady divoká zvěř, zuřil u Jílkové Okamura. Zastal se ho i Brichta a Jedlička z Liberlandu

Praha – Evropská unie čelí kritice, někteří poukazují na to, že migrační krizi naprosto nezvládá. Ozývají se hlasy, podle kterých by bylo České republice lépe, kdyby z unie odešla a osamostatnila se. Další varují, že by to zemi přišlo velmi draho a výsledky by byly téměř nulové. Oba tábory se střetly v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Přidejte svůj názor 184 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Přeseda hnutí SPD Tomio Okamura hned na začátek poděkoval moderátorce za odvahu ho pozvat, dodal, že média ho už rok cenzurují a umístila ho na černou listinu. Ćlenství v EU podle něj přináší celou řadu mýtů. Vysvětloval třeba to, že volný pohyb osob, zboží i kapitálu je možný i bez unie. Těchto věcí se dá podle něj dosáhnout i smlouvami, jako to má Švýcarsko nebo Norsko. Navíc by tak Česku zůstala svoboda. Čleství v EU je teď podle něj jen politicko-byrokratický proces.

S tím ale rázně nesouhlasil místopředseda Poslanecké sněmovny a lidovec Jan Bartošek. Okamura podle něj téma zneužívá. Uvedl, že pokud by k odchodu Česka došlo, zůstalo by 75 tisíc lidí bez práce. „To snad není možné, to je lež," skočil mu do řeči Okamura. Bartošek ho napomenul a pokračoval. Kromě nezaměstnanosti by podle něj vzrostly i ceny potravin, navíc by byla poškozena celá ekonomika. „Chcete poškodit Česku republiku a lidi," nařkl Okamuru Bartošek.

Mohli bychom být jako Norsko

Předseda hnutí SPD ale poukazoval, že historicky nejnižší nezaměstanost v Česku byla před vstupem do EU, po vstupu pak vzrostla. „Chcete říct, že Německo investovalo do Škodovky a teď zavře trh? Děláte si legraci," trval Okamura na tom, že by ekonomicky odchod z EU zemi nepoškodil. Ekonom Miroslav Zámečník poukazoval, že každá mince má dvě strany a že Okamura zapomněl dodat, že i třeba Norsko dodržuje většinu evropské legislativy, navíc za výhody musí platit, dotace ale nedostává žádné. Navíc má Oslo s EU uzavřeno asi 250 smluv a to podle něj nejde domluvit jen tak přes noc. S tím souhlasí i ekonom a prezident Liberlandu Vít Jedlička.

Dodal, že i vystoupení je dlouhodobý proces, v rámci kterého by se takové smlouvy daly vyjednat. Norsko navíc nemuselo přijmout asi třetinu legistalivy EU, což je o 30 procent menší zátěž. Kvůli regulaci v rámci EU je pak prý ekonomika každoročně bržděna o 3 až 4 procenta. Jílková připomněla čísla Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého Česko dostalo z EU o 480 miliard korun více, než poslalo. Tomu se ale příznivci myšlenky vystoupení z EU vysmáli.

Členství v EU je i součástí politického ukotvení

Podle důchodce Ivo Petříka není členství pouze otázkou ekonomiky, ale i politického ukotvení. „Už 70 let nemáme válku a to je nevídané," vysvětloval. Podle zpěváka Aleše Brichty však válka může brzy přijít, v té souvlosti zmínil migrační krizi. Uvedl, že to „dobráci", kteří přichází, mohou Evropu ve váce zpustošit. Jílkové se nelíbilo, že Brichta tričkem pohoršuje, donutila ho, aby si zapl svetr a hanlivý nápsi skryl. „Jsme ve veřejnoprávní televizi a vy máte tričko amorálně paušalizující muslimy," komementovala to moderátorka. Především při slově veřejnoprávní se část publika smála. Brichta pak ještě dodal, že konflikty budou neustále narůstat a že situace by se ve válku mohla vyhrotit. Mohl by prý nastat střet kultur mezi islámem a západem.

Okamura k tomu podotkl, že by Česko po odchodu z EU mělo samostatnou zahraniční politiku, což by znamenalo, že by nebylo třeba přijmout 3500 uprchlíků a zaplatit za ně 4,3 miliardy. „Zatímco důchodcům přidali 40 korun," zlobil se Okamura. Pokud se připočítá slučování rodin a fakt, že průměrná muslimská žena má 8 dětí, situace podle něj bude velmi vážná. Toho se chytil Bartošek, který připomněl, že vláda kvóty neschválila a slučování rodin zatím nepovolila. Okamura se podle něj veze na populistické vlně. Dodal, že pokud by Česko odmítlo přijmout válečné uprchlíky, dopustilo by se válečného zločinu. „Apelujete na lidi a na jejich strach. Jako politik máte zodpovědnost, je třeba hledat smysluplná řešení a to vystoupení z EU není," má jasno lidovec.

Běhá tu zvěř, která znásilňuje

Jedlička připomněl, že by Česko získalo kontrolu nad vlastními hranicemi a nemuselo by si nechat líbit žádný diktát. „Získáme opět suverenitu," básnil. Podle důchodce Petříka je nezávislá zahraniční politika jen mýtus, protože Česko leží uprostřed Evropy a podle toho musí jednat. „To se musím smát. Ještěže na to Okamura nemá vliv," dodal k zahranční politice Petřík. Brichta namítá, že přijetím kvót země souhlasí s tím, aby migranti ze severní Afriky „přišli na Labe". „Každý si může vzít pár turistů," dodal ironicky. Brichta- Bartošek připustil, že kvóty jsou nefunkční, To si podle něj uvědomuje už i celá EU. Proto je nutné zavést jasné a rozhodné kroky a všechny ekonomické migranty vracet obratem zpět.

Mladého diváka Michala Mece zajímalo, jak by Česko s tak malým počtem policistů a vojáků hranice hlídalo, když to nešlo ani v době komunismu mnohem většími silami. Okamura se zlobil na všechny vlády, protože je teď země rozkradná. Prvním krokem podle něj musí být donutit USA, Velkou Británii a Francii, aby se vzdaly své politiky na Blízkém východě. A následně zvýšit ostrahu hranic. „Vy máte kvetoucí byznys. Kolik ubyde turistů z Japonska a Koreje, když padne Schengen a budou opět potřebovat víza speciálně pro Česko?" udeřil na Okamuru ekonom Zahradník. „Nepleťte se do oboru, kterému nerozumíte. Běhá tu zvěř, která v Německu znásilňuje. To proto se sem turisté bojí jezdit," zuřil Okamura. Jedlička dodal, že se obává, že Schengen zkolabuje dřív, než by Česko z EU stihlo vystoupit. Právě obnovení hranic považuje za jediný způsob jako nekontrolovanou migraci zastavit.

Španělsko je důkaz, že ochrana hranic je možná

„Už vidím, jak jede Okamura do Washingtonu vyjednávat, aby Amerika přestala bojovat. Určitě by se vrátil z úspěchem," ironicky komentoval Okamurovy plány Bartošek. Řešením je podle něj ochrana vnějších hranic Schengenu, důraz je třeba klást především na Turecko, Itálii a Řecko. Podle dalšího z diváků ale EU navzody deklaracím nezvládá ochranu svých obyvatel. „Na hranici čeká 30 milionů lidí. A pohraniční stráž může vzniknout nejdřív na podzim, to už tady všichn budou," obává se divák.

Bartošek přiznal, že EU v tomto směru poněkud zaspala, přesto se ale už vzpamatovává. „Teď je třeba říci: Evropo, budíček! EU musí začít chránit své hranice," myslí si lidovec. Zámečník poukázal na Španělsko, které s migrací problém nemá, přestože leží jen pár kilometrů od Maroka. „To je důkaz, že když se chce, jde všechno," dodal ekonom.

Jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky

Jednoho z mladých lidovců v publiku zajímalo, kde stát na ochranu hranic vezme peníze. „Tak mi tedy řekněte, jakou hodnotu má znásilnění jedné české dívky," opáčil mu zostra Okamura. Následně se strhla velká hádka, kterou musela uklidňovat moderátorka. Jedlička posléze poukázal, že Česko ročně odevzdá asi 40 miliard, za dotace pak ale „staví Babišovi soukromé ranče". I další poukazovali, že se dotace využívají neefektivně a že by Ćesko mohlo ušetřit a tyto peníze spíš vynaložit na snižování státního dluhu.

Bartošek zmínil, že vystoupením z EU by došlo také ke zdražení potravin. Jedlička ale připomněl, že kvůli clům nastaveným EU vzrostla jejich cena právě při vstupu do unie. U rýže to podle něj bylo dokonce o 30 procent. „Ať si Okamura říká něco o ceně znásilněných žen, to je přes čáru. Ale vy jste odborník, tak se tak chovejte," apeloval Zámečník na Jedličku. Jedlička ale trval na svém, kvůli kvóty v zemědělství jsou špatné a že stav v této oblasti je teď horší, než byl v době Sovětského svazu.

Nechte nám výhody, ale nic po nás nechtějte

Podle dalšího diváka patří Česko do Evropy a odtud ho nikdo vyhnat nemůže ani v případě, že by země z EU odešla. Petříček ale varoval, že by došlo k poklesu ceny koruny, snížil by se rating ČR a ze země by se stáhli investoři. „Když budeme samostaní, Rusko po nás vyjede," varoval důchoce Petříček. „Takže podle Okamury by bylo nejlepší vystoupit z EU a zůstat v Schengenu, který se podle Jedličky do dvou let rozpadne. Tomu teda nerozumím. A pokud si pamatuju, naposledy byl pobodán muslim, před ním nikdo. Takže tolik k ochraně občanů," podotkl divák z publika. Bartošek vše zakončil tím, že přístup zastánců odchodu z EU označil za pokrytecký. „Říkáte vlastně – nechte nám výhody, ale nic po nás nechtějte," shrnul názory oponentů místopředseda Sněmovny.

Témata: Máte slovo | EU
Vstupte do diskuze (184)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš překopává vládu: Končí i ministr Hüner, rošády na další postech

22.06.2018 10:30 Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, by měl druhý…

Hnutí Slušní lidé bude v Brně kandidovat se Soukromníky, útočí na projekty…

22.06.2018 10:18 Brno - Hnutí Slušní lidé, které dle odborníků patří ke krajní pravici, bude v podzimních…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 09:48 Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš už Šlechtovou ve vládě nechce. Jsem ráda, že jsem na obraně nepřišla…

22.06.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) měl by dnes odpoledne zveřejnit kandidáty hnutí ANO do menšinové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama