To se nepovedlo, hodně špatný vtip, nebezpečná agresivita. Ptali jsme se, co si myslí politici o Zemanově výroku o kalašnikovu

ANKETA – Prezident Miloš Zeman svým výrokem o kalašnikovu a premiéru Bohuslavu Sobotkovi pobouřil nejen politiky, ale i část veřejnosti. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že by bylo absurdní, kdyby se premiérovi omluvil. Zeptali jsme se, co si o tom myslí čeští politici. Měl by se Zeman Sobotkovi omluvit?

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Miloš Zeman

Prezident při návštěvě Jihomoravského kraje na dotaz, jak je možné zbavit se současného premiéra, doslova prohlásil: „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov."

Psali jsme:  

„Jak sám vím ze své zkušenosti, některé bonmoty a vtipy se prostě nepovedou," komentoval výrok prezidenta pro server EuroZprávy.cz Sobotkův koaliční partnet a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Jeho stranický kolega Jan Bartošek říká, že s prezidentem je to těžké. „Souhlasím s demokratickými volbami, s kalašnikovem přestřelil. Jinak máme důležitější starosti v EU a s migranty," napsal nám ve zprávě.

Za špatný vtip to pokládá i bývalý premiér Jiří Paroubek. „Nechápu tento výrok jinak, než-li jako úlet. Možná pokus o černý humor, vtip, hyperbolu. Je to rádoby humor, který lze srovnat jen s obdobnými předchozími výtvory téhož autora. Vzpomínám si na vtip o vázání knih do kůže členů ODS apod. Tenhle vtip se prostě vůbec nepovedl," reagoval předseda strany LEV21 v SMS zprávě pro naši redakci.

Na stejný "vtip" si vzpomněl i Marek Benda z ODS. „Myslím, že se jedná o podobně hloupý bonmot pana prezidenta Zemana, jako bylo kdysi jeho vyjádření o balení stranických legitimací ČSSD do kůže členů ODS! Jakékoli výzvy k násilí od politiků jsou nesmírně škodlivé pro společnost jako celek. Je-li pan prezident formát schopný uznat svoji chybu, jak často říká, pak uzná, že pestřelil a omluví se," uvedl pro EuroZprávy.cz Benda.

„Pokud se mělo jednat o žert, pak je z úst hlavy demokratického státu, mírně řečeno, velmi nepovedený. A v jistém smyslu by jej bylo možné považovat za navádění k trestnému činu, což je riziko, které si M. Zeman uvědomuje. Bohužel, pan prezident znovu potvrdil svou potřebu strhávat na sebe pozornost zbytečnými a nevhodnými žerty či bonmoty, které dehonestují jeho úřad. Škoda," řekla nám Jana Černochová (ODS)

„Je to hloupý a nevhodný bonmot. Asi první, který jsem od Miloše Zemana slyšel. Nevím, zda je to na omluvu. Urážka to není. Je to hloupé jinak," vyjádřil se v SMS pro naši redakci zprávě Stanislav Huml (ČSSD).

„K tomu se dá říct jen jedna věc. Kdo nemá smysl pro humor, ten do politiky nepatří. Samozřejmě je to vtip, je to bonmot. Já mám humor pana prezidenta rád, mě na tom samozřejmě nic neurazilo a nic většího jsem do toho nedával. Omluva vůbec nepřipadá v úvahu, nevím, za co by měla být," zastal se hlavy státu poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

„Tato slova jsou naprosto nepřijatelná. Nenávist a agresivita, kterou pan prezident ve společností šíří, je nebezpečná," myslí si Helena Langšádlová z TOP 09.

„Prezident Zeman opět svoji snahu o lidovost a žertovnost poněkud přehnal a nechal se unést situací. Přestože jsem si jist, že to v žádném případě nebylo myšleno vážně, tentokrát si myslím, že na omluvu už tohle opravu je, dokonce bych řekl, že nejen premiérovi," řekl pro EuroZprávy.cz poslanec Úsvitu Karel Fiedler.

Opačný názor má Fiedlerům stranický šéf Miroslav Lidinský. „Pan prezident by se neměl omluvit, ale pan Sobotka by už konečně měl začít chránit hranice ČR a vůbec něco začít dělat. Mimochodem směrem k veřejnosti by omluva měla zaznít právě z jeho úst," řekl nám.

Pokud mělo jít o vtip, byl podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše hloupý. „Podobná slova nahrávají militantním náladám a omluva by tu slušela. Má-li být hlava státu respektována, tak si takové úlety musí odpustit. Ale vzhledem k tomu, že to není poprvé, a omluv jsme se nedočkali, tak lze asi soudit, že prostě spíš provokuje konflikty, než že vystupuje jako sjednotitel," uvedl pro server EuroZprávy.cz poslanec. Po třech letech jeho mandátu to prý chápe jako negativní rys.

„Snižuje to hodnotu těch jeho kroků, se kterými lze jinak souhlasit. Neměl by se tolik přizpůsobovat různým odstínům hnědi kolující v různých koutech naší politické scény," dodal.

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci se vysmáli Zemanovi: Co to slibuje? Vždyť se s ním nikdo v…

21.06.2018 09:07 Praha – Prezident Miloš Zeman na své návštěvě Ústeckého kraje mimo jiné slíbil, že bude udělá vše…

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama