Zeman: Připravuji mezinárodní smlouvu k ochraně českých dětí v Norsku

Praha - Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná „drastičtější opatření". Uvedl to prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na televizi Prima. Sám už začal připravovat některé kroky.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Miloš Zeman promlouvá v OSN

Zeman má podle svých slov připravený návrh mezinárodní smlouvy. Ta by měla zajistit, aby děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Vysvětlil, že vychází z „tvůrčího vnímání" ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat.

Inspirací pro návrh česko-norské smlouvy byl dopis, který Zemanovi počátkem týdne poslal europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), řekl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Jsem rád, že se pan prezident inspiroval mým návrhem Mezinároní smlouvy o vydávání nezletilých osob, který jsem mu před týdnem poslal. Doufejme, že se mu to povede dotáhnout až do zdárného konce," okomentoval vyjádření sám Mach.

Mach v dopise Zemana prosil, aby sjednání smlouvy na základě prezidentské pravomoci sám zahájil, nebo jej přenesl na ministerstvo zahraničí, které o možnosti sjednat takovou smlouvu informoval v jiném dopise.

Kromě smlouvy, kterou chce nejprve projednat s českými orgány, by rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve Sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Zeman dodal, že vláda může také intervenovat u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a v Radě Evropy.

„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou," zmínil severomoravské přísloví. „Tato smlouva by všechno toto měla ošetřit, neměla by samozřejmě zasahovat do vnitřních záležitostí norského království, ale na druhé straně by měla chránit české občany bez ohledu na jejich věk," řekl Zeman.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na sociální síti twitter uvedl, že o možné česko-norské smlouvě se dozvěděl z médií. „Prezident mě se svým nápadem ještě bohužel neseznámil," napsal. V další poznámce ministr upozornil, že na sjednání smlouvy jsou vždy zapotřebí dvě strany, tedy nejen česká, ale i norská.

Také premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že mu návrh česko-norské smlouvy není znám. Sjednání podobné dohody včetně ratifikace podle něj vyžaduje léta. Důležité podle něj je, aby Norsko přistoupilo k haagské úmluvě o ochraně dětí. Připomněl, že o odebírání dětí službou Barnevernet v listopadu jednal s norskou premiérkou. "V současné době vláda zvažuje možnosti případné intervence ČR do řízení probíhajícího před norskými soudy," uvedl. 

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se touto problematikou zabývá, s prezidentem o českých dětech v Norsku hovořila v úterý. Prezidentský návrh mezinárodní smlouvy dnes uvítala, iniciovat mezistátní smlouvu podle poslankyně bylo obsaženo v balíku opatření navrhovaných výborem zastánců rodin odebraných českých dětí v Norsku.

„Dnešní rozhovor prezidenta Zemana v Partii na televizi Prima mě velmi potěšil. Velmi jasně pojmenovával řešení, které je třeba přijmout k problému jako migrace nebo ignorace Norska k problému odebraných českých dětí. Odpustil si „příliš vtipné" komentáře, které zamlžují jeho názory," komentovala prezidentův výstup europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.

„Oceňuji, že se Miloš Zeman tématu odebraných dětí Barnevernetem věnuje. Obávám se ale, že si opět trochu po svém vykládá ústavu a vidí věci jednodušší než jsou. Sjednání mezinárodní smlouvy s jiným státem je dlouhý proces, smlouvu musí schválit parlament atd. A navíc zásadním předpokladem je, že se smlouvou souhlasí i protistrana. Což si v tomto případě nejsem jistý, že je reálné. Myslím, že je třeba hledat rychlejší řešení," uvedl europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michálakovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Mluví se ještě o třetímk případu, ten ale zatím medializován nebyl.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš překopává vládu: Končí i ministr Hüner, rošády na další postech

22.06.2018 10:30 Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, by měl druhý…

Hnutí Slušní lidé bude v Brně kandidovat se Soukromníky, útočí na projekty…

22.06.2018 10:18 Brno - Hnutí Slušní lidé, které dle odborníků patří ke krajní pravici, bude v podzimních…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 09:48 Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš už Šlechtovou ve vládě nechce. Jsem ráda, že jsem na obraně nepřišla…

22.06.2018 09:12 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) měl by dnes odpoledne zveřejnit kandidáty hnutí ANO do menšinové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama