Doufám, že se Putin za Chebem zastaví, sýčkuje Schwarzenberg

Praha - Poslanecká sněmovna se včera opět hádala kůli Ukrajině. Nakonec dospěla k závěru, že by se krize měla řešit výhradně diplomatickými prostředky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebyl prohlášen za "škodnou", TOP 09 tak tvrdě narazila. Její šéf Karel Schwarzenberg je znám svým nekompromisním postojem vůči Putinovi. Toho nešetřil ani v nedávném rozhovoru.

Přidejte svůj názor 77 komentářů

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že o pomoci bude jednat při středeční návštěvě Ukrajiny. "Moje otázka na ukrajinské partnery bude, co v této chvíli oni zřejmě budou nejvíc potřebovat," řekl. Česko má podle něho v rezervách věci od potravin po deky a stany, které by mohlo na Ukrajinu dopravit.

O situaci na Ukrajině poslanci debatovali na popud pravicové opozice, která hlavně chtěla vysvětlit postoj premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k protiruským sankcím Evropské unie. Sobotka opakovaně zpochybnil jejich účinnost.

Opoziční TOP 09 se nepodařilo prosadit usnesení, v němž by poslanci uvedli, že pokládají stanovisko premiéra za nešťastné, že poškozuje dobré jméno a důvěryhodnost Česka. Sněmovna také nepotvrdila dřívější usnesení evropského výboru, které v něm prosadili lidovci a TOP 09. Výbor mimo jiné odsoudil agresi Ruska vůči Ukrajině a vyzval kabinet, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájil české bezpečnostní zájmy.

Sněmovna podpořila snahy o udržení příměří dohodnutého mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a proruskými separatisty z Doněcké a Luhanské oblasti.

"Vyčítám Evropské unii, že se rozhodla sankce dávkovat postupně. Jde o poučení z postupu vůči Íránu, jenže tam byla jiná situace. Byly jasné zprávy, že si Írán vyvíjí jadernou zbraň, věděli jsme, že na to bude potřebovat řadu let, a mělo smysl zavádět postupně tvrdší a tvrdší sankce. Jenomže na Ukrajině se agrese už stala, jedné evropské zemi už se anektovala část území, bojuje se tam. Od začátku tu měl proto být ten nejtvrdší postup. Takhle má agresor čas se přichystat a přizpůsobit, což také dělá. Válka se nemůže vést na půl plynu," řekl šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Je na Ukrajině válka? "Ano. Na první pohled pouze Ruska proti Ukrajině, ale celé to začalo poté, co Ukrajina podepsala asociační dohodu s Evropskou unií. Je to útok i proti ní. Při anšlusu Rakouska západní mocnosti říkaly, že to Rakušané vlastně chtěli. Jako teď obyvatelé Krymu. Stejné to bylo při obsazení našeho pohraničí a pohraničí Ukrajiny. Jak známo, půl roku nato začala válka. Proti zlu se musí od začátku tvrdě bránit všemi dostupnými prostředky," tvrdí předseda topky.

"Opakuji, že musíme postupovat tvrdě. Ne že představitelé Evropy řeknou: Nějaké sankce už jsme vymysleli, ale s jejich zavedením ještě počkáme. To je přístup k fackování. Agresora nezastavíte diplomatickými prostředky. Jen když bude Putin na svůj postup citelně doplácet, při dalším kroku zaváhá. Když ne, bude pokračovat. Pak doufám, že se za Chebem zastaví," dodal Schwarzenberg.

Vstupte do diskuze (77)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 19:16 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 19:14 Aktualizováno Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 19:02 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

V Podbořanech přišlo na setkání se Zemanem sto lidí, své odpůrce prezident…

19.06.2018 19:00 Podbořany (Lounsko) – Do Podbořan na Lounsku dnes zavítal v rámci své návštěvy Ústeckého kraje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama