Nešťastní zemědělci: Krávám namrzají vemena

Nový Jičín - Mrazy hluboko pod nulou komplikují zemědělcům v živočišné výrobě chov skotu. Snižuje se dojivost u krav a zvyšují se dodatečné výdaje na zateplování chovů, uvedl ve čtvrtek agentuře Mediafax agronom Zdeněk Šustek ze zemědělského podniku Starojicko v Novém Jičíně-Loučce.

Přidejte svůj názor

Družstvo chová asi 800 krav, dojivost podle Šustka v mrazech klesá až o 10 procent.

"Náklady se nám zvedají nejen touto sníženou produkcí mléka, ale také tím, že nám zamrzá voda ve vodovodních potrubích a napajedlech. Navíc krmivo, které krávy zmrzlé nesežerou, musíme zvenku odsekat, abychom se dostali k tomu rozmrzlému. Máme tedy mnohem vyšší odpad krmiva. Zamrzá nám také pod rošty ustájení," vyjmenoval problémy Šustek.

Zvýšené náklady na litr mléka podle něj ponese pouze zemědělské družstvo. "Cenu za litr nám při výkupu nezvednou, spíše se ji snaží ještě stlačit dolů, takže na mrazy doplatíme jen my jako prvovýrobce," dodal.

Snížení produkce mléka Mlékárna Kunín na Novojičínsku podle mluvčí Evy Kijonkové výrazně nepocítí. "Mléko odebíráme od krav z Beskyd a jediný problém, který jsme prozatím v souvislosti s mrazy řešili, bylo to, že cisterny nepřijely načas. Snížená dojivost nás zásadně neovlivnila," řekla mluvčí.

Sníženou dojivost zaznamenali zemědělci i v jiných krajích. „Dojivost v nynějších mrazech poklesla zhruba o 10 procent. Dojnice při poklesu teplot pod minus 10 procent spotřebují mnohem více energie na udržení teploty, spotřebují mnohem více krmiva. Navíc hrozí riziko namrzání vemen," popsal potíže s mrazy agentuře Zdeněk Blažek ze Zemědělského družstva Třebonín na Českokrumlovsku. "K tomu se připojují další problémy, zamrzají napaječky i krmné směsi. Dokonce nám nyní šest hodin nešel elektrický proud v době, kdy jsme měli dojit,“ doplnil Blažek.

Citelnější ztráty v souvislosti s mrazy čekají zemědělci také v rostlinné produkci. "Pokud na poli není sněhová pokrývka, hrozí vymrznutí ozimu, zejména ječmene. Zatím ale není možné nic vyčíslit přesně, ztráty sečteme až na jaře," upozornil Robert Kučera z moravskoslezské Regionální agrární komory.

Témata: zemědělci | Zima
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají přírodu rádi, ale nehnou pro ni ani prstem

19.07.2018 14:59 Praha - Nový výzkum Masarykovy univerzity tvrdí, že vztah Čechů se vůči přírodnímu prostředí mění,…

Největší globální problém? Podle Čechů to nejsou jaderné elektrárny ani…

13.07.2018 14:23 Praha - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a…

Co bude v případě krize? Stát má ukryté zásoby obilí

13.07.2018 11:56 Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně…

Zemědělci můžou pomoci s vytvářením sítě meteorologických stanic

12.07.2018 09:05 Praha - Vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity v Praze spolu se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama