Nezabíjejte havrany, žádají ornitologové

Praha - Česká ornitologická společnost upozornila dnes na množící se útoky lidí proti havranům. Ochránci odsuzují hlavně shazování hnízd nebo střílení vzduchovkou, které bylo podle nich zaznamenáno například na Táborsku a Chrudimsku. Havran polní přitom patří mezi poměrně vzácné druhy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Havran

Podle atlasu ptáků, který je dostupný na internetu, hnízdí havrani v Česku na málo místech. Dříve byly jejich počty vysoké, od minulého století ale populace kolísá. Souvisí to se zásahy člověka do krajiny i s přímým pronásledováním. Jde o shazování hnízd, případně používání vzduchovek a dělbuchů.

"Chápeme, že soužití s velkým množstvím havranů nemusí být příjemné. Potom je přirozené snažit se jejich kolonii posunout dál od lidských sídel, ale musí se to dělat s rozmyslem a mimo dobu hnízdění," řekl ČTK předseda ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. Havrani mají v hnízdech mláďata právě v tuto dobu.

Střílení vzduchovkou nebo použití dělbuchů proti havranům lze podle Vermouzka posuzovat jako přestupek proti zákonu o ochraně přírody, případně jako týrání. "Upozorňujeme na nesprávnost takového počínání a vedeme lidi k tomu, aby si uvědomili, že jsou také součástí přírody, a respektovali ji," uvedl.

Havran patří mezi krkavcovité ptáky a vyznačuje se vysokou inteligencí. "Tak jako řada dalších druhů se naučil žít v blízkosti člověka a využívat potravní zdroje, které jim toto prostředí nabízí," řekl Vermouzek. Havrani žijí po celý rok společenským způsobem života, hnízdí většinou v otevřené krajině s vysokými stromy.

"V Česku jsou hnízdící havrani docela vzácní, podle loni skončeného mapování se objevují jen na sedmi procentech území, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na čtyřech procentech území, většinou v blízkosti větších řek," uvedli ornitologové v tiskové zprávě.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pohořelo. V boji proti klimatické změně propadlo, ekologové řekli…

18.06.2018 18:21 Praha - Neochota snižovat emise a chybějící podpora obnovitelných zdrojů mohou podle ekologů za…

Boj se změnou klimatu? Česko dostalo v rámci EU nelichotivé vysvědčení

18.06.2018 12:16 Brusel - Organizace Climate Action Network (CAN), která seřadila 28 zemí EU mimo jiné podle toho,…

Sucho v Česku? Odborník má dobrou zprávu

17.06.2018 10:12 Praha - Letošní sucho není tak zlé jako loni nebo například v roce 2015, říká Miroslav Trnka z…

Do muslimských zemí putují z ČR desítky tisíc krav, aktivisté chtějí zákaz

14.06.2018 14:43 Praha - Loni se z Česka do Turecka vyvezlo 72.000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama