České farmy nepřijdou o miliardy? Většina států EU souhlasí s nepovinným krácením dotací

Praha - Většina unijních států souhlasila s tím, aby evropské dotace pro zemědělce nebyly po roce 2020 povinně kráceny podle velikosti farmy. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Evropská komise by měla legislativní návrh představit letos v červnu.

Přidejte svůj názor

Sklizeň brambor, ilustrační fotografie

Pro takzvané povinné zastropování by bylo jen pět zemí. České zemědělství by podle Milka při zastropování na 60.000 eur (zhruba 1,5 milionu Kč) na farmu přišlo o 5,2 miliardy korun.

"Většina ministrů přijala naše argumenty. Shodli se, že členským státům musí zůstat nezbytná flexibilita, protože jedině tak může každá země zohlednit specifické vnitrostátní podmínky a potřeby. To se u nás týká především problematiky zastropování," uvedl Milek. Pozemkové výměry českých farem patří mezi největší v unii.

Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada uvedl, že ještě není jasné, kdy se stihne nová legislativa schválit, zda v letošním roce a tedy za současného Evropského parlamentu, nebo až po volbách do europarlamentu.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se schvalování před volbami nestihne. Jednání nyní částečně stojí, protože není znám rozpočet EU. Evropská komise ale podle něj nejspíš přijde s plánem, aby byl větší důraz na ekologická a krajinná opatření. "S největší pravděpodobností nám dnešní povinnosti zůstanou, je možné, že další přibudou - za méně peněz více ochrany životního prostředí," řekl dnes.

Už v dnešní době podle studie němečtí zemědělci platí za dodržování norem a nařízení k ochraně životního prostředí 315 eur na hektar, konkurenti ze zemí mimo EU pak 69 eur na hektar, argumentoval Pýcha.

Diskuse o podobě přímých plateb pro zemědělce, včetně možnosti určení jejich horní hranice, je součástí debaty o tom, jak bude vypadat společná zemědělská politika EU po roce 2020. V rámci příštího dlouhodobého rozpočtu chce unie nejen udržet své nynější priority, ale v době odchodu Británie z EU také financovat nové politiky, včetně například lepšího řešení migrační problematiky či vyšší bezpečnosti. Společná zemědělská politika přitom představuje téměř 40 procent každého unijního rozpočtu.

Zemědělské podniky v České republice mají ve srovnání států EU největší průměrnou výměru 133 hektarů a také ekologické farmy patří s průměrnými 120 hektary mezi největší v unii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší globální problém? Podle Čechů to nejsou jaderné elektrárny ani…

13.07.2018 14:23 Praha - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a…

Co bude v případě krize? Stát má ukryté zásoby obilí

13.07.2018 11:56 Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně…

Zemědělci můžou pomoci s vytvářením sítě meteorologických stanic

12.07.2018 09:05 Praha - Vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity v Praze spolu se…

Ochrana prostředí? Češi na ni nemají, poplatky jdou do statisíců

10.07.2018 16:05 Praha – České státní instituce, ale i velké nadnárodní společnosti projevují svůj zájem o ochranu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama