Holomrazy zřejmě napáchaly škody zemědělcům, může to mít vliv na ceny

Praha - Mrazy kolem minus 20 stupňů Celsia bez pokrytí půdy sněhem nejsou dobré pro ozimy jako pšenice, ječmen nebo řepka. Podle Agrární komory ČR se musí počkat, až mrazy skončí, pak se teprve budou sčítat škody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Teploty jsou pro řepku i ozimy hraniční a tento mráz rozhodně poničí listovou plochu. Otázka do jaké míry. To se zjistí, až se oteplí a odumřelé listy zčernají. Lze předpokládat, že to tedy ohrozí porosty a že se můžou snížit výnosy," řekl mluvčí komory Jiří Felčárek.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha upozorňuje na to, že klimatické jevy, kdy se zvyšuje četnost extrémních srážek a střídají se období extrémního sucha s povodněmi a záplavami nebo teplé zimy s holomrazy, budou mít stále větší vliv na zemědělství i na vývoj cen agrárních komodit. "Škody, které způsobilo sucho za posledních 30 let v zemích Evropské unie, přesahují 100 miliard eur. Proto se zemědělci snaží kromě zabraňování úbytku půdy také o udržení vody krajině," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Zemědělství neprospívají příliš teplé a suché zimy, kdy nevymrznou plevele a přemnoží se škůdci i škodná zvěř, zejména pak divoká prasata. Navíc, když je v zimě málo sněhu a srážek, jsou pak ohroženy zásoby spodní vody. "Každá mince má dvě strany. Na jedné straně tedy hovoříme o výkyvech počasí, které je nezávislé na lidské vůli a které do budoucna bude ovlivňovat zemědělskou produkci. Na druhé straně máme vědeckotechnický pokrok, který dosáhl tak daleko, že se v rostlinné výrobě používají výkonnější a odolnější odrůdy, které tyto objektivně existující výkyvy do určité míry eliminují," dodal Pýcha.

Výsledky sucha jsou pak podle něj vidět například v Jihomoravském kraji - na Znojemsku, kde se v minulosti sklízelo kolem pěti až sedmi tun obilí na hektar, se loni sklidilo kolem dvou tun na hektar.

Za sucho by měli dostat zemědělci odškodnění, vždy ale pouze se souhlasem vlády. Již dlouho se pak mluví o vytvoření speciálního fondu, ve kterém by se systematicky počítalo s odškodněním za tzv. těžko pojistitelná rizika.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pohořelo. V boji proti klimatické změně propadlo, ekologové řekli…

18.06.2018 18:21 Praha - Neochota snižovat emise a chybějící podpora obnovitelných zdrojů mohou podle ekologů za…

Boj se změnou klimatu? Česko dostalo v rámci EU nelichotivé vysvědčení

18.06.2018 12:16 Brusel - Organizace Climate Action Network (CAN), která seřadila 28 zemí EU mimo jiné podle toho,…

Sucho v Česku? Odborník má dobrou zprávu

17.06.2018 10:12 Praha - Letošní sucho není tak zlé jako loni nebo například v roce 2015, říká Miroslav Trnka z…

Do muslimských zemí putují z ČR desítky tisíc krav, aktivisté chtějí zákaz

14.06.2018 14:43 Praha - Loni se z Česka do Turecka vyvezlo 72.000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama