Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent, žádá Milek

Praha/Berlín - Český ministr zemědělství Jiří Milek dnes navštívil veletrh Grüne Woche v Berlíně. Evropa by podle něj kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, v ČR až o 90 procent.

Přidejte svůj názor

divočáci

"Pokud se máme jako Evropa v nějaké době očistit od této nákazy, tak musíme rapidně snížit v celé Evropě stav černé zvěře," řekl Milek. "V současnosti je odhad mezi 40 až 50 kusy na tisíc hektarů honitby, kde se černá zvěř vyskytuje," uvedl k číslům běžným pro měsíc květen, kdy bývají stavy divočáků nejvyšší. "My bychom museli odstřelit tolik divočáků, aby zůstalo maximálně pět kusů na těch tisíc hektarů," řekl. Pak by se podle něj choroba šířila tak pomalu, že by sama odezněla.

"Kdyby se myslivci zmobilizovali, a opravdu proto všichni udělali všechno, tak si myslím, že se to dá snížit během roku," je přesvědčen ministr. Vedle klasického odstřelu se toho podle něj dá dosáhnout metodami jako je omezení reprodukce nebo uspání divočáků, kteří by pak byli odstřeleni. Opatření, o kterých - jak řekl - se mu jako celoživotnímu myslivci těžko mluví, nepovažuje za přehnaná a podotýká, že Německo si stanovilo cíl snížit stavy o 70 procent.

Snížení populace černé zvěře v České republice je jednou z priorit i pro myslivce. Ve svém prohlášení hovoří o nutnosti snížení o 70 až 80 procent, aby se předešlo rozšíření choroby za předpokladu, že by se dál šířila jen ze sousedních států. "K tomu je zapotřebí výrazné posílení pravomocí státní správy myslivosti ve vztahu ke kontrolním mechanismům lovu a stanovení plánu lovu. K těmto krokům je zapotřebí neodkladně revidovat současný systém myslivosti v ČR," uvádí na svém webu Českomoravská myslivecká jednota.

Odborník z myslivecké jednoty Miloš Ježek už dříve sdělil, že by bylo třeba ročně odstřelit 250.000 až 300.000 prasat, aby se vůbec populace českých divočáků začala snižovat. Loni se počet zastřelených divočáků zvýšil meziročně o třetinu na více než 217.000.

Milek také uvedl, že loni Česko na opatření souvisící s africkým morem prasat dalo do 100 milionů korun. "Letos to bude minimálně dvojnásobek. A to říkám, že se nesmí stát, že nám to vletí do bílých chovů, tam by ty škody byly násobně větší, proto tomu věnujeme takovou pozornost," zdůrazňuje.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že ode dneška se v Česku zvyšuje zástřelné za divočáky, právě kvůli větší motivaci lovců k odstřelu. Do okresu Zlín se také vrátí lovci z řad policie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem Lesů ČR se stane Vojáček, čeká ho bitva s kůrovcem

13.08.2018 15:59 Aktualizováno Praha - Novým generálním ředitelem Lesů ČR bude současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS)…

Z Nesytu je mrtvý rybník. Množství uhynulých ryb stále roste

12.08.2018 19:26 Sedlec - V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli vedru a suchu a nedostatku kyslíku uhynulo přes 100…

Čeští vědci umějí vyrobit látku, která je součástí střevní mikroflóry

08.08.2018 17:52 Praha - Čeští vědci umějí vyrobit látku butyrát, která je součástí střevní mikroflóry. Mohla by…

Pokuta za nálet kůrovce. Lesy ČR mají zaplatit 3,5 milionu, prý ohrozily…

08.08.2018 07:25 Praha - Lesy ČR dostaly pokutu 3,5 milionu korun za to, že nezabránily působení škodlivých činitelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama