Zase nás vykreslujete ve špatném světle, zlobí se Agrofert. A tak jsme se zeptali odborníka

Praha – Holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy, které nevlastní, informoval Český rozhlas - Radiožurnál. Agrofert připouští, že je to pravda, ale se hájí tím, že se situaci dlouhodobě snaží napravit. A co na to zemědělský expert?

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Sklizeň brambor, ilustrační fotografie

Agrofert, který až do nedávna vlastnil donedávna předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš, podle Radiožurnálu hospodaří na asi 1700 hektarech půdy, které mu nepatří a které ani nemá v nájmu. Půda totiž nemá jasného majitele. Podle právníků oslovených rozhlasem holding zřejmě spáchal trestný čin. 

Holding Agrofert v oficiálním prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici uvedl, že odmítá spekulace Českého rozhlasu ohledně údajného neoprávněného hospodaření na některých pozemcích. Poukazuje na to, že podobně jsou na tom stovky českých zemědělců.

„Víme o této situaci, odmítáme ale zavádějící interpretace Českého rozhlasu. V obdobné situaci jsou stovky zemědělských subjektů v České republice, avšak zase jen Agrofert je vykreslován v negativním světle. Jde o pozemky, u kterých dlouhodobě není znám vlastník. Hospodaření na takových pozemcích není nezákonné,“ uvádí Agrofert.

„Naopak takovým postupem je všeobecně ze strany zemědělců chráněn zemědělský půdní fond. Situaci již několik let aktivně řešíme. Pokud se vlastník objeví, nájemné či pachtovné samozřejmě zpětně doplácíme. Odmítáme interpretaci, že bychom se dopouštěli jakékoli nezákonné činnosti v oblasti dotací. Dotace na hospodaření čerpáme zcela v souladu s platnou legislativou,“ tvrdí společnost.

Na názor jsme se zeptali také Zemědělského svazu ČR. „Vzhledem k tomu, že nemáme dostatek relevantních informací k této záležitosti, nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz mluvčí Jana Sixtová.

Částečně za pravdu pak dává Agrofertu odborník na zemědělství František Havlát. Podle něj je otázka, zda jsou majitelé takové půdy opravdu neznámí. Pokud tomu tak je, je podle něj lepší, když orná půda neleží ladem. „Určitě to funguje napříč Českou republikou. Ale zemědělci v tu chvíli nikomu neplatí nájem, takže by na to ani neměli brát dotace, to je jednoduché,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Havlát. 

„Podle mého názoru je asi opravdu lépe, když se na takové půdě hospodaří. Jak ale zdůrazňuji, je otázka, zda by ten, kdo na ní hospodaří, neměl buď pobírat žádné dotace, nebo jen dotace zkrácené,“ dodal pro EuroZprávy.cz expert.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají přírodu rádi, ale nehnou pro ni ani prstem

19.07.2018 14:59 Praha - Nový výzkum Masarykovy univerzity tvrdí, že vztah Čechů se vůči přírodnímu prostředí mění,…

Největší globální problém? Podle Čechů to nejsou jaderné elektrárny ani…

13.07.2018 14:23 Praha - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a…

Co bude v případě krize? Stát má ukryté zásoby obilí

13.07.2018 11:56 Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně…

Zemědělci můžou pomoci s vytvářením sítě meteorologických stanic

12.07.2018 09:05 Praha - Vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity v Praze spolu se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama