Děti země blokují stavbu D1 kvůli křečkům. Ministerstvo odvolání zamítlo, může ale přijít soud

Praha - Děti Země se neúspěšně odvolali proti výjimce ze zákona týkající se zásahu do biotopů se zvlášť chráněnými druhy živočichů kvůli plánované stavbě D1 z Říkovic do Přerova. Podle ministerstva zemdělství jsou splněny všechny podmínky pro udělení výjimky. Vyhráno ale ještě není, do věci se může vložit soud.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Dálnice Zlín - Přerov

Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. Předloni začala stavba úseku mezi Lipníkem a Přerovem, na který má tato zbývající část navázat.

Děti Země se odvolaly proti stanovisku krajského úřadu, který pro stavbu posledního chybějící dálničního úseku povolil výjimku ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jde například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologů trpět. "Z rozhodnutí a ani jejich podkladů nevyplývá, že by mělo dojít k závažným škodlivým zásahům do přirozeného vývoje daných živočichů," stojí ve stanovisku ministerstva. Zástupci resortu poukazují na to, že výjimku ze zákazů lze povolit pouze tehdy, když jiný veřejný zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody.

Podle ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Davida Fialy jde však zřejmě jen o dílčí úspěch. "Je to pozitivní zpráva. Beru to jako dílčí krok, můžeme pokračovat v územních řízeních," řekl dnes ČTK Fiala. Podle něj však záleží na dalších krocích ekologů, v úvahu totiž přichází i soudní přezkum. "Pokud by v dalších krocích přestali, půjde o zdržení v řádu měsíců, pokud půjdou dál, jsou to roky," doplnil Fiala.

Děti Země nechají stanovisko ministerstva posoudit. "Rozhodnutí teď necháme posoudit externistům, což bude trvat tak dva až tři týdny, a pak se uvidí, co dál. Teoreticky se tak může dálnice začít v roce 2018 stavět, jak slibuje primátor Přerova Vladimír Puchalský," řekl ČTK předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Doufá, že rozhodnutí nebylo vydáno pod politickým tlakem.

Vedení Přerova zprávu ministerstva obdrželo dnes, rozhodnutí přivítalo. Náměstek primátora Petr Měřínský poukázal znovu na to, že po dokončení budovaného úseku D1 z Lipníku do Přerova se město může stát dopravním špuntem.

Ohrožení stavby vyvolává v Přerově velké emoce, primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) kvůli obavě z jejího oddálení oblepil minulý týden město plakáty vyzývající obyvatele města, aby kontaktovali přímo předsedu Dětí Země Patrika. Ten jeho krok označil za bizarní retro a typický agresivní způsob dialogu politické moci s angažovanými občany.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pohořelo. V boji proti klimatické změně propadlo, ekologové řekli…

18.06.2018 18:21 Praha - Neochota snižovat emise a chybějící podpora obnovitelných zdrojů mohou podle ekologů za…

Boj se změnou klimatu? Česko dostalo v rámci EU nelichotivé vysvědčení

18.06.2018 12:16 Brusel - Organizace Climate Action Network (CAN), která seřadila 28 zemí EU mimo jiné podle toho,…

Sucho v Česku? Odborník má dobrou zprávu

17.06.2018 10:12 Praha - Letošní sucho není tak zlé jako loni nebo například v roce 2015, říká Miroslav Trnka z…

Do muslimských zemí putují z ČR desítky tisíc krav, aktivisté chtějí zákaz

14.06.2018 14:43 Praha - Loni se z Česka do Turecka vyvezlo 72.000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama