Majitel kolowratských lesů napsal Jurečkovi ostrý dopis, rozzlobil ho zákaz těžby

Rychnov nad Kněžnou - Majitel rozsáhlých lesů na Rychnovsku Jan Kolowrat Krakowský nesouhlasí s rozhodnutím ministerstva zemědělství zakázat úmyslné těžby smrku a borovice. Dočasný zákaz těžby v celé ČR ministerstvo zdůvodnilo tím, že je třeba přednostně zpracovat dříví z kalamit.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Zákaz těžeb Kolowrat Krakowský v otevřeném dopise ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) označil za zahájení moderního způsobu vyvlastňování. Zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Kolowratské lesy mají rozlohu 5380 hektarů a kůrovcovou kalamitou zasaženy nejsou.

"Jakým právem vstupujete do demokratických principů, tržních mechanismů a hospodaření firem? ... Jak mohu spravovat majetek, pokud mi stát brání v hospodářské činnosti?" uvedl Kolowrat Krakowský v dopise ministrovi.

Vlastníci a správci lesů podle něj dobře vědí, co znamená přednostní zpracování nahodilé těžby. Připomněl například zpracování kalamit po orkánu Kyrill v roce 2007. Podle Kolowrata Krakowského pily potřebují k produkci stavebního řeziva čerstvé dřevo, a ne jen dřevo poškozené při kalamitách. Zákaz těžeb podle něj může u rodinných podniků například ohrozit platbu daní a odvodů za zaměstnance.

Podle šéfredaktora časopisu Lesnická práce Jana Příhody má příkaz ministerstva mezi lesnickou veřejností příznivce i odpůrce, sucho a následná kůrovcová kalamita se ale rozjela bez ohledu na to, zda jsou porosty v majetku státu či soukromých rukách. "Obrovským problémem jsou tisíce malých soukromých vlastníků lesů o minimální výměře, které státní správa dlouhodobě nedokáže přinutit, aby se o své lesy starali. Z těchto porostů se pak kůrovec šíří a ohrožuje vlastníky sousedních lesů," řekl ČTK Příhoda. Zákaz těžby tak podle něj nejde označit za špatný krok.

"Určitě by se však ministerstvo mělo snažit najít způsob, jak z tohoto zákazu vyčlenit vlastníky, jejichž lesy nejsou prokazatelně postiženy suchem a kůrovcem, a to například udělením výjimky ze zákazu úmyslných těžeb. Stejně nezbytné je ale také nalezení možnosti finanční podpory vlastníků lesů podobně jako se tomu děje v zahraničí nebo u českých zemědělců," řekl Příhoda.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pohořelo. V boji proti klimatické změně propadlo, ekologové řekli…

18.06.2018 18:21 Praha - Neochota snižovat emise a chybějící podpora obnovitelných zdrojů mohou podle ekologů za…

Boj se změnou klimatu? Česko dostalo v rámci EU nelichotivé vysvědčení

18.06.2018 12:16 Brusel - Organizace Climate Action Network (CAN), která seřadila 28 zemí EU mimo jiné podle toho,…

Sucho v Česku? Odborník má dobrou zprávu

17.06.2018 10:12 Praha - Letošní sucho není tak zlé jako loni nebo například v roce 2015, říká Miroslav Trnka z…

Do muslimských zemí putují z ČR desítky tisíc krav, aktivisté chtějí zákaz

14.06.2018 14:43 Praha - Loni se z Česka do Turecka vyvezlo 72.000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama