Nová vakcína proti králičímu moru byla rozebraná během dne, její cena je vysoká

Praha - Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně v srpnu laboratorně potvrdili, že se v Česku vyskytuje nový typ viru králičího moru. Tři tisíce dávek nové vakcíny byly během prvního dne veterináři rozebrány. Dalších zhruba 20.000 dávek přijde v září.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Hromadné úhyny zaznamenali v červenci chovatelé na různých místech v Čechách či na Vysočině.

"Ukázalo se, že zájem o vakcínu je, ale nevíme, jak to onemocnění v ČR proběhne, nevíme, jaká bude incidence," řekl dovozce vakcíny Josef Bubeníček. Cena za dávku je podle něj vysoká, což je dáno tím, že ji má zaregistrovanou jediný výrobce, který na ní tři roky pracoval. "Chovatelé byli zvyklí, že se vakcinovalo za pět kaček nebo za deset korun. Ale máslo také stálo 25 korun a teď stojí 50, taky si zvykáme," dodal Bubeníček.

Podle ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiřího Bureše skutečně řada z chovatelů své králíky proti novému druhu moru vakcinovat nebude, právě kvůli ceně očkování.

Až se zjistí, jaká je reálná poptávka po vakcíně, doveze Bubeníček další. "Nasmlouváme tolik a tolik, a je to tady - ale musí nám někdo říct, kolik toho budeme potřebovat, jak to onemocnění bude probíhat. Ono je jednoduché dovézt milion dávek, a potom půl milionu za padesát korun zlikvidovat," uzavřel.

Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž se kvůli jeho výskytu nenařizují mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa chovatelům králíků kromě vakcinace doporučuje opatrnosti při nákupech nových zvířat.

Mor králíků je ve světě známý od roku 1984 a v České republice od roku 1988. Díky vakcínám se původně vysoké ztráty způsobené morem snížily. Virus je však variabilní. Starší typy virů způsobují akutně krvácivé onemocnění dospělých králíků. Příznaky se objeví za jeden až tři dny po nakažení, nemoc trvá 12 až 96 hodin a 90 procent zvířat uhyne.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší globální problém? Podle Čechů to nejsou jaderné elektrárny ani…

13.07.2018 14:23 Praha - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a…

Co bude v případě krize? Stát má ukryté zásoby obilí

13.07.2018 11:56 Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně…

Zemědělci můžou pomoci s vytvářením sítě meteorologických stanic

12.07.2018 09:05 Praha - Vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity v Praze spolu se…

Ochrana prostředí? Češi na ni nemají, poplatky jdou do statisíců

10.07.2018 16:05 Praha – České státní instituce, ale i velké nadnárodní společnosti projevují svůj zájem o ochranu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama