Na Zlínsku začala kvůli africkému moru stavba ohradníků

Zlín - Dělníci dnes ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ohradník stojí podél silnice II/490 mezi čerpací stanicí Shell a zastávkou trolejbusu Vršava ve Zlíně. Do večera ho stihnou natáhnout podél silnice II/490 mezi Zlínem-Vršavou a Fryštáckou přehradou v délce asi 2,5 kilometru.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Divoké prase

"Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků," sdělil Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci ohradníků zajišťuje

Ohradníky se objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. "Na jejich instalaci máme týden, ale veřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je ta krajnice silnice," uvedl Kamír.

Na osazování ohradníků vysokých 73 centimetrů pracuje sedm lidí. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10.000 pulzních voltů. "Účinné na prase jsou tři až čtyři tisíce voltů," nastínil. Instalace ohradníků podle něj přijde na asi 1,2 milionu korun.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Ohradníky budou částečně lemovat území nákazy o rozloze zhruba 40 kilometrů čtverečních. Kolem ohniska nákazy zůstávají i pachové ohradníky, které nainstalovali myslivci před dvěma týdny.

"Doufejme, že duplicita elektrických a pachových ohradníků pomůže udržet divoká prasata v epicentru nákazy. Ukáže to ale až čas," uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík.

Dnes dopoledne ze Zlína také vzlétnul vrtulník s hejtmanem Čunkem a policisty. Chtějí si prohlédnout ohnisko nákazy a zjistit, zdali lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat. "Viděli jsme, že plodiny jsou někde od prasat hodně poválené, to znamená, že se tam divočáci zdržují. Na jednom místě byla k vidění čtyři prasata. Většina se jich ale zřejmě ukrývá před horkem v lese a do porostů na polích chodí až v noci," řekl ČTK hejtman. Zlínský kraj v příštích dnech začne prostor pravidelně sledovat prostřednictvím dronu.

Do ohniska zákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělcům bylo zakázáno na 115,5 hektarech půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit dalšímu šíření choroby.

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, řekl dnes ČTK řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 77 divočáků ze 132 uhynulých. Na výsledky vyšetření čekají čtyři vzorky. Nejvíc divočáků, 300, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 279 úlovky.

Veterináři také dnes změnili kafilerní podnik, který se má postarat o ulovené kusy divočáků v zamořené oblasti. Místo provozovny firmy Mat v Otrokovicích je bude odstraňovat firma Agris v Mankovicích. Podrobnosti uvádějí na svém webu.

Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 125. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 75 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 44 vzorků. U šesti vzorků se čeká na výsledek. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1081 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž (269) a Uherské Hradiště (239).

U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn, informuje Státní veterinární správa na svém webu.

Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti zatím dosáhl 11 kusů, výsledky vyšetření na a AMP u těchto kusů nejsou zatím k dispozici. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydala zatím souhlas na umístění 30 kafilerních boxů, dalších deset žádostí se zpracovává.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší globální problém? Podle Čechů to nejsou jaderné elektrárny ani…

13.07.2018 14:23 Praha - Jako nejzávažnější globální problém Češi nadále vnímají hromadění odpadů, znečišťování a…

Co bude v případě krize? Stát má ukryté zásoby obilí

13.07.2018 11:56 Blovice (Plzeňsko) - Stát má pro případ krizových situací zásoby obilí na několik týdnů. Podobně…

Zemědělci můžou pomoci s vytvářením sítě meteorologických stanic

12.07.2018 09:05 Praha - Vědci z Centra precizního zemědělství České zemědělské univerzity v Praze spolu se…

Ochrana prostředí? Češi na ni nemají, poplatky jdou do statisíců

10.07.2018 16:05 Praha – České státní instituce, ale i velké nadnárodní společnosti projevují svůj zájem o ochranu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama