Důchodce zvítězil - Česko mu musí dorovnat důchod. Přijde stát o miliardy?

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti bývalého strojvůdce Karla Holubce. Dal tak jemu i dalším Čechům novou šanci na dorovnání nižšího slovenského důchodu. Česko loni kvůli názoru Soudního dvora Evropské unie definitivně přestalo přiznávat nová dorovnání. Podle Soudního dvora EU byla česká praxe, kterou formoval právě Ústavní soud, diskriminační.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Dorovnávací příspěvek Česko podmiňovalo českým občanstvím a trvalým pobytem, což prý znevýhodnilo ostatní obyvatele EU. ÚS ale na své starší judikatuře trvá, Soudní dvůr EU se podle něj dopustil excesu a nezohlednil specifické poměry vzniklé rozdělením Československa.

Stát loni ukončil dorovnávací praxi kvůli obavám z mnohamiliardových nároků lidí z jiných zemí unie. Ústavní soud předtím v sérii důležitých nálezů přiznal dorovnávací příspěvek Čechům, kteří pracovali na Slovensku, případně v Čechách a na Moravě pro slovenské podniky, a jinak by měli výrazně nižší penzi.

Formální ukončení této dorovnávací praxe potvrdili zákonodárci loni na podzim schválením novely zákona o důchodovém pojištění. ÚS ale novelizaci v podstatě označil za nepoužitelnou, protože stojí na nesprávném rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Ústavní soud zrušil v Holubcově kauze rozhodnutí soudů i České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V době federace Holubec odpracoval řadu let jako zaměstnanec bratislavského odštěpného závodu Československých státních drah. Když před pěti lety odcházel do penze, přiznala mu ČSSZ důchod jen asi 3500 korun. Neuspěl ani v následném soudním sporu.

Pokud nynější rozhodnutí ústavních soudců vejde v platnost, mohly by o dorovnání důchodů žádat stovky tisíc slovenských penzistů, kteří dříve pracovali na dnešním území ČR. Tomu se Česko přirozeně brání, protože by to znamenalo vyplatit jim až desítky miliard korun.

Témata: důchodci | Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit…

V Česku v červnu žilo 457 stoletých a starších

19.07.2018 16:20 Praha - 399 žen a 58 mužů ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy…

Sněmovna schválila změny důchodů. Oslabí zásluhovost

29.06.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Sněmovna dnes schválila důchodovou novelu, podle které se má pevná část penzí zvýšit o…

Pohroma pro české důchodce? Novela je může uvrhnout do chudoby

27.06.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Vládní důchodová novela, která mění složení penze, oslabuje zásluhovost a posiluje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama