Penzijní reformu nechceme, bouří se polovina národa

Praha - S vládní penzijní reformou nesouhlasí zhruba polovina lidí. Možnost odesílat část peněz z povinného sociálního pojištění namísto do státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností odmítá 46 procent Čechů, pro je 34 procent. Zbývající pětina na to nemá názor. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Focus.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Součástí průzkumu bylo také to, kolik lidí se chce do nového způsobu spoření na stáří zapojit. Ani zde si vládní reforma nevedla podle průzkumu dobře. Převahu mají s 27 procenty její odpůrci nad těmi, kteří tak pravděpodobně učiní. Těch je pouze 19 procent. Pětina lidí se rozhodne až na základě nabídky penzijních společností, čtvrtiny dotázaných se toto rozhodování netýká, obvykle pak proto, že jsou již v důchodu. Zbývajících devět procent dotázaných osob vůbec neví, jak bude reagovat.

Pro rozhodnutí posílat část peněz do soukromých fondů mluví podle dotázaných zejména lepší kontrola odváděných peněz, šance na vyšší zhodnocení úspor a vyšší důvěra v soukromý sektor než ve stát. Naopak ti, kteří svoje peníze na individuální účty pravděpodobně nebudou zasílat, to vysvětlují ve většině případů nedůvěrou.

Penzijní reformu připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Chce zavést i takzvaný druhý pilíř, tedy penzijní fondy, kam si budou lidé sami spořit. Z fondů posléze budou čerpat část důchodů, druhou část jim dá stát. Drábek tvrdí, že současný systém není udržitelný.

Mnoho lidí se však změn obává a fondům nevěří zejména kvůli zkušenostem ze zahraničí. Například Maďarsko všechny peníze z těchto fondů zprivatizovalo, aby zalepilo díru ve státním rozpočtu. Toho se bojí i Češi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit…

V Česku v červnu žilo 457 stoletých a starších

19.07.2018 16:20 Praha - 399 žen a 58 mužů ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy…

Sněmovna schválila změny důchodů. Oslabí zásluhovost

29.06.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Sněmovna dnes schválila důchodovou novelu, podle které se má pevná část penzí zvýšit o…

Pohroma pro české důchodce? Novela je může uvrhnout do chudoby

27.06.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Vládní důchodová novela, která mění složení penze, oslabuje zásluhovost a posiluje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama