Stačí heslo jak ze školky a víte, kolik bere soused na podpoře

Praha - Ochrana dat v novém systému vyplácení dávek, který prosadil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), je nedostatečná. Do databáze žadatelů, jež je plná citlivých dat, se dostane v podstatě kdokoli a z jakéhokoli počítače, informuje v pondělním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V databázi jsou rodná čísla, adresy, údaje o předchozím zaměstnání, příjmech i důvodech výpovědi. Všechna data jsou chráněna jen heslem. Naprostým standardem přitom bývá, že je možné se do systému připojit pouze z vyhrazených počítačů či s čipovou kartou.

MF DNES se dostala z redakčního počítače s primitivním heslem s posloupností čísel, jaké by nikomu žádná banka nedovolila dát si ani jako PIN k platební kartě, do testovací verze žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stejně chráněná, tedy pouze heslem, je i "ostrá" databáze. Během ledna navíc na jedno heslo pracovala řada lidí a někdy i ze svých osobních počítačů z domova.

Ve starém systému se k údajům o příjemcích dávek dostal jen ten, kdo seděl na úřadě práce, a data byla chráněna nejen heslem, ale i nepřenosnou čipovou kartou. Podle ministerstva je současné zabezpečení v pořádku, uvádí MF DNES.

Velkým průšvihem podle MF DNES navíc je, že v testovací databázi jsou nahrané pravé údaje konkrétních lidí, včetně rodných čísel, důvodů, proč byli propuštěni z práce, adres či vyplacených podpor.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit…

V Česku v červnu žilo 457 stoletých a starších

19.07.2018 16:20 Praha - 399 žen a 58 mužů ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy…

Sněmovna schválila změny důchodů. Oslabí zásluhovost

29.06.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Sněmovna dnes schválila důchodovou novelu, podle které se má pevná část penzí zvýšit o…

Pohroma pro české důchodce? Novela je může uvrhnout do chudoby

27.06.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Vládní důchodová novela, která mění složení penze, oslabuje zásluhovost a posiluje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama