To si sedne, řekl Drábek. 400 úředníků musely v sobotu pracovat

Praha - Řada zaměstnanců úřadů práce musí také tento víkend do zaměstnání, aby stihla vyplatit lednové sociální dávky, které příjemci musí dostat do konce měsíce. Na dnešní mimořádnou směnu nastoupily asi čtyři stovky pracovníků, řekl ČTK mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jiří Reichl. Zpoždění výplat způsobil přechod na nový systém. Ten v minulých dnech kritizovali odboráři z úřadů, podle nich počítačový systém nefunguje a pracovníci nedostali řádné školení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

"Do zaměstnání dnes přišlo 400 lidí, podle toho, jak se podaří dávky vyplácet, se rozhodne, kolik zaměstnanců přijde na úřady práce i v neděli," řekl ČTK Reichl. Minulý týden byl po oba dny v práci dvojnásobný počet úředníků. Na úřadech práce je podle mluvčího zaměstnáno celkem 8500 lidí. 

Úřady musí v lednu vydat skoro 1,48 milionu dávek, do středy zvládly téměř 1,44 milionu. Mají vyřídit 950.000 sociálních podpor, kolem 275.000 příspěvků na péči, zhruba 130.000 dávek v hmotné nouzi a na 120.000 podpor v nezaměstnanosti. Reichl už ve středu oznámil, že všechny lednové dávky budou do konce měsíce vyplaceny. 

Příjemci si však stěžovali na to, že dávky letos dostávají pozdě. Dřív je prý mívali už v první půli měsíce. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) tento týden řekl, že "si systém do pár týdnů sedne". 

Úředníci přijímají i žádosti od postižených o příspěvky na mobilitu a pomůcky. Zpracovávají jich asi 120.000. Vyplácet je budou až od února po rozhodnutí ve správním řízení. Lidé dostanou částku za leden i únor. Podle mluvčího je to standardní postup. 

Nový způsob dávek kritizovali v úterý odboráři z úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích. Požadovali zprovoznění systému, proškolení zaměstnanců, zřízení antikonfliktních týmů, zastavení vyplácení velkých částek v hotovosti i psychology pro přetížené pracovníky. Za odboráře z regionů se postavil odborových svaz státních orgánů a organizací.

Témata:
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit…

V Česku v červnu žilo 457 stoletých a starších

19.07.2018 16:20 Praha - 399 žen a 58 mužů ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy…

Sněmovna schválila změny důchodů. Oslabí zásluhovost

29.06.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Sněmovna dnes schválila důchodovou novelu, podle které se má pevná část penzí zvýšit o…

Pohroma pro české důchodce? Novela je může uvrhnout do chudoby

27.06.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Vládní důchodová novela, která mění složení penze, oslabuje zásluhovost a posiluje…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama