Pracující důchodci si polepší! O kolik?

Praha - Až o 0,4 procenta z vyměřeného důchodu si můžou finančně přilepšit důchodci, kteří soustavně vykonávají výdělečnou činnost. Musí ale splnit podmínku, že odpracují alespoň 360 kalendářních dní, Mediafaxu to ve čtvrtek sdělila zástupkyně České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Možnost zvýšit si důchod se podle Buraňové týká i seniorů v předčasném důchodu, pokud již dosáhli důchodového věku.

Podmínkou ale je, aby důchodce skutečně odpracoval alespoň 360 kalendářních dnů. "Nárok na zvýšení procentní výměry důchodu mu vznikne buď vždy až po dvou letech nepřetržitého výkonu výdělečné činnosti, nebo po jejím skončení," vysvětlila podstatu zástupkyně ČSSZ.

Dalším předpokladem pro zvýšení důchodu je, že důchodce z výdělečné činnost musí odvádět důchodové pojištění.

"Pro zvýšení důchodu se hodnotí doba odpracovaná až po 31. prosinci roku 2009," upřesnila dále Buraňová s tím, že dobu, kterou pracoval před tímto datem, do nároku na zvýšení důchodu připočítat nelze.

Dále za výkon výdělečné činnosti nelze pro účely zvýšení procentní výměry starobního důchodu považovat dobu dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena rodiny a dobu neplaceného volna.

Důchodci, kteří si chtějí zažádat o zvýšení starobního důchodu, se musí obrátit na okresní správy sociálního zabezpečení příslušné podle místa jejich trvalého bydliště.

ČSSZ upozorňuje, že úpravu důchodu neprovádí úřad automaticky, vždy je třeba o ní požádat. Splnění podmínek se prokazuje evidenčním listem důchodového pojištění, který si okresní správa sociálního zabezpečení vyžádá od zaměstnavatele.

Témata: důchodci | finance
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit…

V Česku v červnu žilo 457 stoletých a starších

19.07.2018 16:20 Praha - 399 žen a 58 mužů ve věku sto a více let pobíralo k letošnímu červnu důchod od České správy…

Sněmovna schválila změny důchodů. Oslabí zásluhovost

29.06.2018 21:57 Aktualizováno Praha - Sněmovna dnes schválila důchodovou novelu, podle které se má pevná část penzí zvýšit o…

Pohroma pro české důchodce? Novela je může uvrhnout do chudoby

27.06.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Vládní důchodová novela, která mění složení penze, oslabuje zásluhovost a posiluje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama