Důchodci se konečně budou mít dobře? Rozhodne se o jejich budoucnosti

Praha - Tisíc až dva tisíce korun navíc k důchodu je částka, kterou by si nechal každý senior líbit. Někteří se jí ale možná dočkají už brzy.

Přidejte svůj názor 143 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Senát dnes jednal o vládním návrhu změn v důchodech. Podle návrhu by lidem nad 85 let měl vzrůst důchod o tisícikorunu. Těm, kteří překonali hranici sta let, pak dokonce o dvojnásobek.

To je v době, kdy činí průměrná výše starobního důchodu přibližně 12 300 korun, nezanedbatelná částka. Čeští senioři by se tak více přiblížili Slovensku, kde jsou sice co do financí penze nižší, tvoří ale zhruba 46 procent tamního průměrného výdělku. V Česku je to pouze 43 procent.

Vyšší penze se ale dočkají i mladší senioři. Valorizace důchodů v roce 2019 by totiž mohla znamenat, že dojde ke zvýšení základní výměry o několik stovek korun. 

V praxi by si lidé s nejnižším důchodem, který činí 3 470 korun, měli polepšit o 560 korun. U průměrného důchodu by se měla penze zvednout o 918 korun.

O zhruba 300 korun by se totiž měsíčně měla navýšit základní výměra důchodu a podle valorizačního schématu by si dále senioři polepšili v právě o dalších pět set korun. 

Podstatnou změnou je totiž u nové výměry důchodů výrazné navýšení základní výměry, která doposud dělala 9 % z průměrné mzdy. Nově půjde o 10 %.

V příštím roce by tak mohla průměrná mzda vyrůst až na 13 000 korun, čímž by překonala minimální mzdu. Nejvíce si přitom polepší právě senioři s menším důchodem.

Jak se k návrhu postavil Senát? 

Senát chce, aby tisícikorunový příplatek k měsíčnímu důchodu dostávali senioři, kteří čerpají důchod 25 a více let. Navrhli dnes takto nahradit část vládní důchodové novely, která předpokládá, že o 1000 korun měsíčně navíc by dostávali penzisté starší 85 let. Předloha, která také zvyšuje pevnou část důchodů o procentní bod na deset procent průměrné mzdy, se vrací k posouzení do Sněmovny.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před úpravami novely varoval. Poukazoval na to, že kvůli schválení některého pozměňovacího návrhu a prodloužení legislativního procesu by novela nemusela být účinná včas, tedy od září, a výpočet penzí by se od příštího roku nezměnil. Sněmovna má naplánovanou další řádnou schůzi až na září.

Předkladatel schváleného pozměňovacího návrhu Miloš Vystrčil (ODS) se Štěchovými slovy nesouhlasil. Sněmovna se podle něho může sejít tak, aby předloha byla od září účinná.

ODS prosazovala stejný pozměňovací návrh jako Vystrčil v Senátu i v dolní komoře. Poslanci jej zamítli. Vystrčil uvedl, že jeho úprava tisícikorunového příplatku je spravedlivější k ženám, které vychovávaly děti a které kvůli tomu odcházely v minulosti do penze dříve než muži. Rozpočtové náklady odhadl nad rámec vládní novely na dvě miliardy korun ročně.

Lidovci v Senátu stejně jako před tím ve Sněmovně neprosadili zvýšení penzí všem důchodkyním, které vychovávaly děti. Chtěli, aby se jim měsíční částka zvýšila o 500 korun za každé dítě.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který v horní komoře předlohu uváděl, s žádnou senátorskou úpravou nesouhlasil. Člen sněmovního sociálního výboru Roman Sklenák (ČSSD) ČTK napsal, že podpoří sněmovní verzi. "Ale pokud by pro ni nebylo 101 hlasů, budu hlasovat i pro senátní. Ten zákon musí být schválen," uvedl.

Hamáček dnes uvedl, že zvýšení pevné části penzí neznamená oslabení principu zásluhovosti. Všechny nově přiznávané důchody budou podle něho vyšší. Sněmovní zpravodaj předlohy Jan Bauer (ODS) ale už dřív s odvoláním na vyjádření zástupců ministerstva práce několikrát řekl, že se zásluhovost snižuje ze 78 na 76 procent. 

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Pravidlo zůstane stejné, zvětší se ale podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky. Části seniorů se tedy budou penze zvyšovat pomaleji než dosud. V příštím roce se však opatření díky přechodnému ustanovení ještě neprojeví. Státní rozpočet vyjde navýšení penzí příští rok asi na 14,2 miliardy korun v případě, že by novela byla účinná včas ve vládním znění. Sněmovna do ní vložila jedinou úpravu, podle které bude stát důchodové pojištění platit i za smluvní asistenty postižených lidí.

Pokud bude důchodová novela účinná, přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle nových pravidel. Zvýšení části důchodů o tisíc korun měsíčně předloha přímo stanovuje k lednu příštího roku.

Podle autorů vládního návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

Vstupte do diskuze (143)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst…

Invalidní důchodci v Česku? Čtvrtinu tvoří lidé s duševním onemocněním

13.08.2018 18:16 Praha - V České republice bylo loni celkem přes 424.000 invalidních důchodců. Vyplývá to ze…

Konec nejistoty důchodců? Kvůli zvýšení penzí se Sněmovna sejde 22. srpna

08.08.2018 14:47 Praha - 22. srpna se mimořádně sejde Sněmovna, aby opět projednala novelu o zvyšování důchodů.…

Celý život dřete, stát vám nic nedá. Jak přežít s nízkým důchodem?

06.08.2018 08:47 I přes neustálé navyšování penzí je situace důchodců v Česku tristní. Důchody nestačí mnoha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama