Sněmovna: Sociální výbor doporučil schválit novelu s úpravou penzí

Praha - Sněmovní sociální výbor doporučil dolní komoře, aby schválila vládní novelu se změnou složení penze. Kabinet v demisi navrhuje, aby se zvýšil podíl pevné části důchodu, která je pro všechny stejná. Snížila by se tak ale zásluhovost. Lidem nad 85 let by se měl také zvýšit důchod o tisícikorunu. Poslanci jednotlivých stran už připravují pozměňovací návrhy s úpravou parametrů. Na jednání výboru to řekla jeho předsedkyně Radka Maxová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Penze se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný a odpovídá devíti procentům průměrné mzdy. Nyní činí 2700 korun. V procentní výměře podle výše odvodů a odpracovaných let se odráží zásluhovost. Podle navrhované novely by pevný díl měl od příštího roku odpovídat deseti procentům průměrného výdělku místo nynějších devíti procent. Při valorizaci, jejíž pravidla se nezmění, by tak větší část přidávané sumy putovala do pevného dílu. Na zásluhovou procentní výměru by zůstalo méně. Právě s tím mají problém poslanci TOP 09, ODS či KDU-ČSL. S výraznějším zvýšením penzí pro příští rok souhlasí všechny strany.

"Jsou avizované pozměňovací návrhy s úpravou parametrů. V tomto případě budou politická debata a kompromis, který z ní vzejde, zajímavé," řekla Maxová.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo na konci loňska od České správy sociálního zabezpečení téměř 2,9 milionu lidí. Starobní důchod dostávalo 2,4 milionu osob. Průměrný starobní důchod činil 11.850 korun. Průměrný senior pobíral 13.076 korun, průměrná seniorka měla 10.758 korun.

Podle vládního návrhu by měla nejprve pevná část všech penzí vzrůst asi o 320 korun, což by vyšlo zhruba na 11 miliard korun navíc. Teprve pak by se důchody valorizovaly. Díky vyššímu růstu mezd v zemi a inflaci, jimiž se přidávání řídí, by průměrné přidání mělo činit bezmála 600 korun. Z toho zhruba 35 procent by putovalo do pevného a zbytek do procentního dílu. V dalších letech by se růst penze měl řadě lidí zpomalit, polepšit by si měli senioři s nízkou penzí.

Pokud by kabinet předem nepřidal všem 320 korun, téměř celá přidávaná část by příští rok plynula do pevné části. Taková změna by pak mohla skončit u Ústavního soudu, který už před lety na malou zásluhovost poukazoval. Musela se pak zvýšit.

"Vedla se debata o zásluhovosti a nárokovosti. Nárokovost dosud činí 20 procent (důchodu) a nově by byla 24 procent. Pořád máme za to, že zásluhovost hraje klíčovou roli," řekl náměstek ministerstva práce Petr Hůrka.

Poslanci lidovců a občanských demokratů na výboru řekli, že chystají vlastní pozměňovací návrhy. Proti snížení zásluhovosti je i TOP 09. Komunisté by naopak pevnou část ještě víc posílili, a to na částku životního minima, tedy na 3400 korun.

Podle expertů na důchodovou problematiku je český důchodový systém vysoce solidární a penze z něj jsou hodně nivelizované. Důchody chudších a bohatších seniorů a seniorek se tak liší jen málo. Na důchod vyšší než 14.995 korun dosáhla jen desetina lidí.

Novela by měla také přidat tisíc korun lidem nad 85 let. Podle ministerstva práce má zvýšení penze sloužit k pokrytí nákladů na náročnější péči ve vysokém věku. Tisícikoruna měsíčně ale hlavně dorovná nižší důchody takzvaným starodůchodcům. Před třemi desetiletími totiž nastupovali na odpočinek s mnohem menšími částkami než dnešní penzisté. Přestože se jim důchod v minulosti na nové poměry přepočítal, stále je ve srovnání s novými penzemi nízký. ČSSZ v lednu vyplácela důchod 197.007 mužům a ženám, jimž bylo přes 85 let.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst…

Invalidní důchodci v Česku? Čtvrtinu tvoří lidé s duševním onemocněním

13.08.2018 18:16 Praha - V České republice bylo loni celkem přes 424.000 invalidních důchodců. Vyplývá to ze…

Konec nejistoty důchodců? Kvůli zvýšení penzí se Sněmovna sejde 22. srpna

08.08.2018 14:47 Praha - 22. srpna se mimořádně sejde Sněmovna, aby opět projednala novelu o zvyšování důchodů.…

Celý život dřete, stát vám nic nedá. Jak přežít s nízkým důchodem?

06.08.2018 08:47 I přes neustálé navyšování penzí je situace důchodců v Česku tristní. Důchody nestačí mnoha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama