Příspěvky na mobilitu pro postižené? Zákon se patrně změní navzdory ANO

Praha - Postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb možná nebudou muset dokládat použití příspěvku na mobilitu. Změnu předpokládá senátní novela, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha odolala návrhu hnutí ANO na zamítnutí už v prvním čtení a zamířila k posouzení do sociálního a do rozpočtového výboru.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Cílem navrhované změny je podle zástupce předkladatelů Vladimíra Plačka (ČSSD) odstranit neodůvodnitelnou nespravedlnost jedné skupiny příjemců příspěvku na mobilitu proti skupině druhé. Senátor soudí, že nynější úprava je přímo diskriminační, když ostatní příjemci povinnost dokladovat použití příspěvku nemají. Úřady práce podle Plačka požadují od postižených klientů pobývajících v sociálních zařízeních doklady nad rámec zákona, příspěvky těmto lidem nepřiznávají, nebo odebírají.

Proti senátorské novele se postavila vláda ANO v demisi, podle níž je rozdílný přístup důvodný. "Uživatelům v sociálních zařízeních jsou všechny jejich potřeby zabezpečeny, respektive jsou jim poskytovány komplexní pobytové sociální služby. Potřeba dopravy pro tyto osoby je proto spíše nahodilá," uvedla ve stanovisku. Vláda poukázala i na to, že navrhovaná změna by přišla státní rozpočet zhruba na 400 milionů korun. Příspěvek na mobilitu činí 550 korun měsíčně.

I na základě postoje kabinetu podala návrh na zamítnutí už v úvodním kole Lenka Dražilová (ANO), ale neuspěla. Návrh na zamítnutí získal podporu 67 poslanců zejména z řad ANO a KSČM ze 146 přítomných, proti bylo 67 poslanců.

Klienti domovů pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče nyní musí dokladovat použití příspěvku na mobilitu. Úhrada za pobyt v zařízení nezahrnuje bezplatné zabezpečení dopravy. Ostatní příjemci příspěvku jeho použití prokazují jen čestným prohlášením.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst…

Invalidní důchodci v Česku? Čtvrtinu tvoří lidé s duševním onemocněním

13.08.2018 18:16 Praha - V České republice bylo loni celkem přes 424.000 invalidních důchodců. Vyplývá to ze…

Konec nejistoty důchodců? Kvůli zvýšení penzí se Sněmovna sejde 22. srpna

08.08.2018 14:47 Praha - 22. srpna se mimořádně sejde Sněmovna, aby opět projednala novelu o zvyšování důchodů.…

Celý život dřete, stát vám nic nedá. Jak přežít s nízkým důchodem?

06.08.2018 08:47 I přes neustálé navyšování penzí je situace důchodců v Česku tristní. Důchody nestačí mnoha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama