Politici se přou o penze: Novela má změnit složení důchodů, což oslabí zásluhovost.

Praha - Od ledna 2019 by měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely přináší také změnu v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun. Opoziční strany KDU-ČSL, TOP 09 a STAN souhlasí s výraznějším zvyšováním důchodů.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Lidovci, STAN a TOP 09 jsou proti plánovanému poklesu zásluhovosti penzí. ODS je připravena o nastavení zásluhovosti debatovat a ČSSD chce na podobě normy hledat kompromis. Komunisté požadovali, aby se všem důchodcům přidávalo stejně, proto navrhované změny vítají. Piráti důchodovou novelu podporují. Zástupci stran to dnes řekli novinářům.

Vláda v demisi dnes schválila svůj návrh na změny penzí. Novela má změnit složení důchodů, což oslabí zásluhovost. Víc než dosud by se tak přidávalo lidem s malými penzemi, ostatním by se růst důchodů zpomalil.

Na nízkou zásluhovost penzí v Česku poukazoval v minulosti Ústavní soud. V roce 2011 pak tehdejší vláda prosadila takzvanou malou důchodovou reformu, která při výpočtu důchodu víc zohlednila výši odvodů.

"Ústavní soud rozhodl, že z důchodů není možné udělat jednorázovou dávku, která je podobná pro všechny. To, že vláda ANO chce sebrat peníze důchodcům, aby přidala jiným, chápu jako cílení na jejich voliče, ale musí tu být nějaká spravedlnost," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Také podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové novela boří základní princip zásluhovosti. Oslabování zásluh a nivelizace penzí jsou pro stranu nepřijatelné, návrh proto ve Sněmovně nepodpoří. "Je to cesta k rovnostářství, kterou my rozhodně nepodporujeme. Pokud jsem v produktivním věku odváděl víc, mám v důchodovém věku nárok na vyšší důchod," uvedla. Podle místopředsedy STAN Víta Rakušana nemá snížení zásluhovosti opodstatnění.

Podle šéfa klubu poslanců ODS Zbyňka Stanjury se vláda v demisi nepokusila úpravu penzí projednat s ostatními stranami a získat pro ni širší podporu. "Určitě jsou v návrhu prvky, které můžeme podpořit. Je ale potřeba říct, že polovina penzistů na změnu doplatí," řekl Stanjura. ODS chce posoudit, zda je novela v souladu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu. Pak jsou občanští demokraté případně připraveni debatovat o nastavení zásluhovosti, její výraznější omezení by ale považovali za problém.

ČSSD je podle svého předsedy Jana Hamáčka připravena normu podpořit. Také ona chce ale o její podobě ve Sněmovně ještě jednat. Navrhuje, aby se důchod o tisícikorunu zvedl lidem ne v 85, ale v 75 letech. Hamáček sice podotkl, že Česko má "jeden z nejrovnostářštějších systémů na světě" a do práv lidí na vyšší důchod by se nemělo zasahovat, současně ale řekl, že při jeho setkáních s voliči senioři s nízkými důchody žádali navyšování o stejnou částku.

Podle některých stran vláda v demisi dosud neupřesnila, jak chce zvýšené výdaje na důchody pokrýt. Žádají Babišův kabinet bez důvěry, aby oznámil, odkud finance vezme. Letošní rozpočet počítá na důchody se sumou 424,4 miliardy. Podle podkladů pro vládu by to v příštím roce mělo podle navrhované novely být 462,4 miliardy.

"Když se bavíme o velkém jednorázovém zvýšení, budou se muset peníze najít i v dalších letech. Je nutné se bavit o důchodové reformě. Toto žádná skutečná reforma není," uvedla Pekarová Adamová. STAN podle Rakušana nepodpoří návrhy, u nichž nebude zřejmé, odkud na ně peníze poplynou.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody seniorů porostou pomaleji. Vláda utahuje opasky?

12.06.2018 05:13 Aktualizováno Praha - Vdovské a vdovecké důchody lidí ve starobním a invalidním důchodu porostou pomaleji než…

Sociálka špatně vyměřila invalidní důchod. Po zásahu Šabatové doplatí muži…

07.06.2018 17:19 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla vážně nemocnému muži nejen k výraznému zvýšení invalidního…

Změny v dávkách na bydlení? Mimořádně zasednou poslanci, lidem prý hrozí…

07.06.2018 10:28 Praha - Příští týden ve čtvrtek se mimořádně sejde Sněmovna, aby probrala chystané změny při…

Mizerný důchod po celoživotní práci? Češi nemají ani na jídlo, a lépe jen…

06.06.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Celý život pracují, ale místo, aby si ve stáří užívali zaslouženého odpočinku, mají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama