Podíl Čechů, kteří mají důchod krácený, roste

Praha - V Česku roste podíl seniorů, kteří mají kvůli předčasnému odchodu do penze trvale krácený důchod. Průměrně pobírali 10.564 korun. Měli tak v průměru o 1282 korun měsíčně méně než lidé, kteří nastoupili do důchodu v řádném termínu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Na konci loňska bylo v Česku přes 2,4 milionu lidí, jimž ČSSZ vyplácela starobní důchod. Průměrná částka činila 11.850 korun. U předčasné penze to bylo 10.564 korun. Byla tak zhruba o 11 procent nižší. Rozdíl průměrného důchodu a průměrného kráceného důchodu za celý loňský rok představovalo 15.384 korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Neroste jen počet lidí s trvale krácenou penzí, ale i jejich podíl. Na konci loňska dosahoval už téměř 26 procent. V roce 2010 pobíralo nižší důchod 19 procent starobních penzistů.

Do předčasného důchodu je možné jít tehdy, pokud má člověk potřebnou dobu pojištění a do řádného termínu mu zbývají nejvýš tři roky. Se zvyšujícím se důchodovým věkem se postupně prodlužuje i předčasný důchod, a to ze tří na pět let. Bude do něj ale možné nastoupit nejdřív v 60 letech.

Potřebná doba placení pojištění se postupně zvyšuje na 35 let. Na tuto hranici se dostane od příštího roku. Letos činí 34 let. Také důchodový věk roste. U mužů se každoročně posouvá o dva měsíce a u žen o čtyři. Muži chodí nyní do penze v 63 letech a dvou či čtyřech měsících, bezdětné ženy v 62 letech a čtyřech či osmi měsících a matky podle počtu vychovaných dětí ještě dřív.

Důchod se skládá ze dvou částí - pevné a procentní. Pevná výměra je pro všechny stejná a loni činila 2550 korun. Letos se zvedla na 2700 korun. V procentní výměře se odráží zásluhovost - tedy výše odvodů z výdělků a doba placení pojistného. Za každý rok se počítá 1,5 procenta základu, který se stanoví z příjmu. U předčasné penze se pak částka snižuje. Pokud jde člověk do penze o rok dřív, odečte se mu 0,9 procenta základu. Pokud nastoupí na odpočinek dříve o rok až dva, je srážka 1,2 procenta. Pokud je to víc než dva roky před termínem, pak se strhne 1,5 procenta. Když se naopak "přesluhuje", je možné si penzi zvednout.

Babišova vláda v demisi připravila novelu, která má změnit složení penze. Pevný díl by měl odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Ovlivní to každoroční valorizaci. Na zvyšování procentní výměry důchodu totiž zůstane méně, oslabí se zásluhovost a posílí solidarita.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody seniorů porostou pomaleji. Vláda utahuje opasky?

12.06.2018 05:13 Aktualizováno Praha - Vdovské a vdovecké důchody lidí ve starobním a invalidním důchodu porostou pomaleji než…

Sociálka špatně vyměřila invalidní důchod. Po zásahu Šabatové doplatí muži…

07.06.2018 17:19 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla vážně nemocnému muži nejen k výraznému zvýšení invalidního…

Změny v dávkách na bydlení? Mimořádně zasednou poslanci, lidem prý hrozí…

07.06.2018 10:28 Praha - Příští týden ve čtvrtek se mimořádně sejde Sněmovna, aby probrala chystané změny při…

Mizerný důchod po celoživotní práci? Češi nemají ani na jídlo, a lépe jen…

06.06.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Celý život pracují, ale místo, aby si ve stáří užívali zaslouženého odpočinku, mají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama