Zvláštní fond pro výplaty důchodů? Jen látání děr, ztrhal ekonom návrh KDU-ČSL

Praha - KDU-ČSL chce jako druhý pilíř pro výplaty důchodů zavést zvláštní fond, který by byl financován výnosy státních firem nebo poplatky za vydobyté nerosty. Základem pro výplatu budoucích důchodů má být nadále průběžný systém financování.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

"Chceme, aby do tohoto fondu šly dividendy ze státních podniků, jako je například Budvar nebo Lesy ČR. Stejně tak aby do tohoto fondu šly výnosy ze státního majetku a případně z nerostného bohatství," řekl místopředseda strany Jan Bartošek.

Fond by měl zajistit financování výplat důchodů v době, kdy bude ekonomická výkonnost země slabší než v současné konjunktuře. "Chceme, aby důchodci měli jistotu, že existuje fond, ze kterého se bude přispívat na důchody. Protože každý, kdo pracuje, má právo na důstojný důchod," řekl Bartošek.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by fond měl být oddělený od státního rozpočtu a peníze na něm vázány výhradně na výplatu penzí. To zajistí, že prostředky nebudou využity k jinému účelu.

"Ekonomové říkají, že 'peníze nemají mašličky', a platí to i v tomto případě. Bez důchodové reformy se dynamika průběžně financovaného systému nezmění a buď bude vytvářet čím dál tím větší dluh, nebo budeme na důchody dávat stále větší díl z celkových výdajů. A je jedno, jestli do důchodového systému přesměrujeme peníze z výnosů státních firem či odjinud," řekl ČTK ekonom Deloitte David Marek. Dodatečné peníze na financování důchodů by tak mohly by být použity na jiné účely, třeba investice, školství, zdravotnictví. "Zkrátka jde jen o další látání děr místo systémového řešení," dodal.

Lidovci rovněž chtějí, aby ženy mohly na základě vlastního rozhodnutí odcházet dříve do penze, pokud budou mít děti. "Za každé vychované dítě jít o rok dříve do důchodu bez toho, že by byla krácena výše důchodu," řekl Bartošek. Navrhuje také zavedení společného důchodového pojištění manželů, což by mělo zamezit tomu, aby rozvedené ženy měly nižší důchod, protože se věnovaly výchově dětí, zatímco jejich manžel budoval kariéru.

KDU-ČSL dále navrhuje zvýšení slev na daních pro rodiče, kteří mají dvě a více dětí. Podle strany toto opatření souvisí s důchodovou reformou, protože by podpořilo porodnost a tím zajistilo dostatek budoucích plátců do průběžného důchodového systému.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Romští členové vládní rady opustili na protest jednání, nelíbí se jim…

19.06.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Dnešní zasedání vládní rady pro záležitosti romské menšiny skončilo předčasně. Jedenáct…

Důchody seniorů porostou pomaleji. Vláda utahuje opasky?

12.06.2018 05:13 Aktualizováno Praha - Vdovské a vdovecké důchody lidí ve starobním a invalidním důchodu porostou pomaleji než…

Sociálka špatně vyměřila invalidní důchod. Po zásahu Šabatové doplatí muži…

07.06.2018 17:19 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla vážně nemocnému muži nejen k výraznému zvýšení invalidního…

Změny v dávkách na bydlení? Mimořádně zasednou poslanci, lidem prý hrozí…

07.06.2018 10:28 Praha - Příští týden ve čtvrtek se mimořádně sejde Sněmovna, aby probrala chystané změny při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama