Štěch se zbláznil? Jeho slova o OSVČ mnohé nadzvedla ze židle

Praha - Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) pobouřil část politické scény svými výroky na adresu živnostníků. Zvýšil by jim odvody na úroveň zaměstnanců a tím by jejich část přinutil, aby se stala zaměstnanci. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se tímto krokem ČSSD rozhodla politicky definitivně zničit.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Milan Štěch /ČSSD/

"Prohlášení předsedy senátu Štěcha na adresu živnostníků je naprosto nepřijatelné! Sociální demokracie se asi rozhodla politicky definitivně zničit," uvedl pro EuroZprávy.cz ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sociální demokracii jde podle jeho slov především o velké investiční pobídky pro velké firmy.

"Myslel jsem, že od prohlášení Mládka se sociální demokracie poučila a je si vědoma toho, že úspěšná a stabilní ekonomika stojí na živnostnících, malých a středních firmách. Bohužel to asi stále ČSSD nedošlo," dodal ministr. 

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se podivuje, proč předseda Senátu rovnou nezakáže podnikat. "Pan předseda Štěch je zbytečně benevolentní, politice této vlády by totiž spíše odpovídalo, že by zavedla zákaz podnikání. Je to samozřejmě absurdní, je potřeba jim naopak ulehčit," uvedl v reakci na dotaz serveru EuroZprávy.cz. "Proto navrhujeme snížení sociálního pojištění o 8 procent pro všechny, i pro zaměstnance," dodal. Odmítl také slova Štěcha o tom, že živnostníci jsou v "enormně velké výhodě" oproti zaměstnancům. Podle Kalouska totiž podnikatelé nevyužívají žádné sociálně-právní ochrany.

Podobně zareagoval také Petr Gazdík (STAN) na svém Twitteru. "Tak už se zbláznil i 2.nejvýznamnější Ústavní činitel pan předseda Senátu Štěch...," napsal. 

Občanská demokratická strana volila ještě ostřejší slova. Na svůj Twitterový účet ke slovům Milana Štěcha přidala svérázné prohlášení. "Najdete 10 rozdílů mezi ČSSD a komunisty? Tak dobře, aspoň 3...,". Kriticky se proti návrhu Štěcha vyjádřil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

"Vypadá to, že „nová“ ČSSD přichází se stále stejnými nápady. Zatímco nedávné plány Bohuslava Sobotky zvyšovaly daně kvalifikovaným zaměstnancům s nadprůměrným platem, nyní chtějí zvyšovat daně živnostníkům. Být živnostníkem je podle ČSSD špatné a tato činnost by se měla trestat. Závist a zloba jsou patrně novými hodnotami sociální demokracie," poskytlo pro EuroZprávy.cz vyjádření Stanjury tiskové oddělení ODS.

Stanjura vidí recept na snížení rozdílu mezi zaměstnanci a OSVČ jinde. "Snížení rozdílů ve zdanění mezi zaměstnanci a živnostníky dosáhneme naopak tím, že snížíme daně, které platí zaměstnanci. Například tak, že svůj příjem budou danit 15% sazbou z hrubé mzdy. Tím jejich čisté mzdy vzrostou o 7 %," dodává.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová mluví ve spojitosti se Štěchovými výroky o socialismu. "Čím víc je člověk na státu nezávislý, tím víc je pro Štěcha nepřijatelný. Co se za socialismu naučíš, v kapitalismu jako když najdeš," napsala na sociální síť Twitter.

Kontroverzní návrh kolegy Štěcha okomentoval také úřadující předseda ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec. 

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVŠ) jsou fyzickými osobami, jež mají příjmy z podnikání nebo z jiné samostatně výdělečné činnosti. Typicky je OSVČ zejména živnostník, umělec, samostatný zemědělec nebo soudní znalec. Výhodou těchto osob je, že na povinných odvodech (sociální a zdravotní pojištění) odvádí méně než běžní zaměstnanci. Nesou totiž podnikatelské riziko, které je spojené s faktem, že ve své činnosti ručí celým svým majetkem. Zadluží-li se tak podnikatel, musí dluhy uhradit, na což použije také svůj soukromý majetek a může se stát, že se dostane do existenčních problémů.

Další nevýhodou OSVČ je fakt, že při prvních 14 dnech pracovní neschopnosti živnostník nemá nárok na náhradu mzdy. Na nemocenskou mají nárok až po 14. dni nemoci stejně jako zaměstnanci, ti ale prvních 14 dní náhradu mzdy pobírají. Podobně je to s dovolenou, kdy běžný zaměstnanec má ze zákona nárok na 4 týdny dovolené, pro živnostníky toto neplatí.

Milan Štěch své výroky o tom, že by se odvody OSVČ měly vyrovnat těm zaměstnaneckým, pronesl na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci. "Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití," řekl. "Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," podotkl Štěch.

Jako recept za ČSSD tak nabízí postupné vyrovnání odvodů na úroveň zaměstnanců. "Nevolám po skokovém vyrovnání, ale postupném. Měli bychom se nad tím zamyslet, protože je to podle mého názoru neefektivní využívání pracovní síly," uzavřel senátor.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Romští členové vládní rady opustili na protest jednání, nelíbí se jim…

19.06.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Dnešní zasedání vládní rady pro záležitosti romské menšiny skončilo předčasně. Jedenáct…

Důchody seniorů porostou pomaleji. Vláda utahuje opasky?

12.06.2018 05:13 Aktualizováno Praha - Vdovské a vdovecké důchody lidí ve starobním a invalidním důchodu porostou pomaleji než…

Sociálka špatně vyměřila invalidní důchod. Po zásahu Šabatové doplatí muži…

07.06.2018 17:19 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla vážně nemocnému muži nejen k výraznému zvýšení invalidního…

Změny v dávkách na bydlení? Mimořádně zasednou poslanci, lidem prý hrozí…

07.06.2018 10:28 Praha - Příští týden ve čtvrtek se mimořádně sejde Sněmovna, aby probrala chystané změny při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama