Milion Čechů pod hranicí příjmové chudoby? Politici se shodli na viníku

Praha - V Česku žije pod hranicí tzv. příjmové chudoby na 1,02 milionu Čechů. To je necelých 10 procent obyvatel země. Český statistický úřad včera zveřejnil i data o počtu lidí, kteří se potýkají s chudobou a sociálním vyloučením. Podle vládního politika Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však není problémem příjmová chudoba, ale nízké platy. Za to mohou podle opozičního Tomia Okamury (SPD) i nadnárodní společnosti.

Přidejte svůj názor 94 komentářů

CZK

Česko sice patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení, přesto musí značná část lidí obracet každou korunu. 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby, tedy stejně jako v předchozím roce 9,7 procenta. V EU hrozí chudoba průměrně téměř 24 procentům obyvatel.

Bělobrádek: Pod hranicí příjmové chudoby je u nás dva a půl krát méně, než v EU

Člověk se ocitne v příjmové chudobě, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Loni pro jednotlivce částka činila 10.691 korun. Byla tak o 471 korun vyšší než v roce 2015.

Vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz sdělil, že problémem není příjmová chudoba, ale samotná nízká úroveň tuzemských mezd. "U nás panuje velká mzdová rovnost, pod hranicí 60 % mediánové mzdy žije méně než deset procent lidí, dva a půl krát méně, než je průměr Evropské unie," konstatuje Bělobrádek. 

Na otázku, zda má vláda a její kroky na tento ukazatel vliv, reagoval tím, že vláda sotva může "mzdové nůžky" ještě více sevřít. "Spíše musí vytvářet podmínky pro růst mezd celkově - a tím i pro růst penzí," domnívá se. Jednou z hlavních příčin celé situace je podle něho vyvádění sta miliard zisků do daňových rájů. Důležité je podle Bělobrádka "podporovat investice do inovací a výrob s vysokou hodnotou, místo do laciných montoven nabízejících špatně placenou práci a zvyšovat minimální mzdu," což dle jeho slov vláda již učinila. 

Okamura: Česko má jednu z nejhorších legislativ ve věci regulace vývozu kapitálu ze země

Podobný pohled na věc má i opoziční poslanec Tomio Okamura (SPD). "Miliardy odtékají do zahraničí prostřednictvím nadnárodních firem, které z podhodnocené práce našich lidí financují blahobyt ve své domovské zemi," sdělil pro EuroZprávy.cz Okamura. V souvislosti s tím zmínil, že zahraniční mateřské společnosti  často účtují umělé náklady českým firmám. 

Na vině současné situace jsou však dle Okamury i české vlády. "Česká republika má totiž kvůli neschopným a laxním vládám jednu z nejhorších legislativ v Evropě ohledně regulace vývozu kapitálu ze země," myslí si. 

"Čech s rodinou prostě nemůže pracovat za mzdu, kterou bere Mongolec nebo Severokorejka," konstatuje. Problematiku nízké mzdy však mohou ovlivnit i sami zaměstnanci. V tomto smyslu zmiňuje firmu Mitas, kde zaměstnanci dokázali zaměstnavatele přesvědčit, aby zvedl platy. 

Podle Bělobrádka není třeba kvůli tomuto ukazateli vyvolávat hysterii. "Je třeba si uvědomit. že definice příjmové chudoby je relativní veličina, která ukazuje jen to, kolik lidí je na tom hůře, než většina ostatních," dodal vicepremiér. 

Co se týče ukazatele chudoby a sociálního vyloučení, Česko patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. V EU hrozí průměrně téměř 24 procentům obyvatel. V ČR je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji a na severozápadě země, kde chudoba a vyloučení ohrožují víc než pětinu lidí. Nejlepší je naopak stav ve středních Čechách a v Praze, kde je v ohrožení desetina lidí.

Vstupte do diskuze (94)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst…

Invalidní důchodci v Česku? Čtvrtinu tvoří lidé s duševním onemocněním

13.08.2018 18:16 Praha - V České republice bylo loni celkem přes 424.000 invalidních důchodců. Vyplývá to ze…

Konec nejistoty důchodců? Kvůli zvýšení penzí se Sněmovna sejde 22. srpna

08.08.2018 14:47 Praha - 22. srpna se mimořádně sejde Sněmovna, aby opět projednala novelu o zvyšování důchodů.…

Celý život dřete, stát vám nic nedá. Jak přežít s nízkým důchodem?

06.08.2018 08:47 I přes neustálé navyšování penzí je situace důchodců v Česku tristní. Důchody nestačí mnoha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama