"Sick days" nebudou. Zákon smeten ze stolu

Praha – Plán s celoplošným zavedením tzv. sick days, neboli indispozičního volna, se zadrhl. Podle původních předpokladů mohlo zavedení pěti dní placeného zdravotního volna platit už od polovina letošního roku. Nyní se zdá, že problematiku budou zřejmě řešit budoucí vlády. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pro EuroZprávy.cz uvedlo, že v současné době se právní úprava tohoto institutu vůbec neřeší.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Michaela Marksová (ČSSD)

V současnosti je  instrument tzv. sick days využívám mnoha firmami na dobrovolné bázi. Každý zaměstnavatel si tak o možnosti pro zaměstnance vzít si placené volno z důvodu nemoci rozhoduje sám. Podle připravovaného návrhu zákona z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), by však indispoziční volno mělo být dostupné pro všechny zaměstnance bez rozdílu. Plán počítal s pěti dny v roce, kdy si zaměstnanec kvůli nevolnosti může vzít volno. Zaměstnavatel by už pak zpětně nepožadoval potvrzení o nemoci od lékaře. 

Ministryně se na podzim loňského roku nechala slyšet, že "sick days" jsou jakýmsi kompromisem - měly by nahradit zrušení placených prvních třech dnů nemocenské. Tehdy se předpokládalo, že návrh zákona je téměř dokončen a mohl by platit od letošního července.

Situace je však zcela odlišná. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), v jehož čele je Marksová, se žádný zákon nechystá. "K problematice tzv. sick days můžeme uvést pouze to, že v současné době se nepřipravuje žádná právní úprava tohoto institutu," uvedlo pro EuroZprávy.cz. Ministerstvo zmínilo, že institut funguje pouze jako určitý benefit pro některé zaměstnance. 

"Určitým problémem tohoto institutu je, že jej není možno jednoznačně podřadit pod překážky v práci, neboť jejich režim podle zákoníku práce vyžaduje, aby byl schopen zaměstnanec překážku v práci zaměstnavateli doložit, což v daném případě není možné," uvedl vedoucí tiskového oddělení ministerstva Petr Sulek.

Překážky v práci jsou podle zákoníku práce ty skutečnosti, které brání zaměstnanci ve výkonu práce. Zákoník práce upravuje případy, kdy zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, případy, při kterých vzniká z vymezených důvodů zaměstnanci nárok na pracovní volno. Zpravidla je s nárokem na pracovní volno spojen nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.Podle zákoníku nejsou překážkami v práci např. dovolená na zotavenou, která by mohla odpovídat konceptu sick days, přestávky v práci či náhradní volno za práci přesčas.

Obhájci konceptu sick days viděli hlavní výhodu v tom, že pokud by si například nachlazení zaměstnanci mohli vzít placené volno, sníží se riziko, že by nakazili zbytek zaměstnaneckého kolektivu. I z toho důvodu sick days v současnosti v mnoha společnostech funguje. Podle odhadů nabízí sick days až třetina velkých společností v rozmezí 3 a 5 dnů. Využívat pěti volných dnů mohou už nyní zaměstnanci ve výkonu státní služby, týká se to zhruba 70 tisíc státních zaměstnanců. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst…

Invalidní důchodci v Česku? Čtvrtinu tvoří lidé s duševním onemocněním

13.08.2018 18:16 Praha - V České republice bylo loni celkem přes 424.000 invalidních důchodců. Vyplývá to ze…

Konec nejistoty důchodců? Kvůli zvýšení penzí se Sněmovna sejde 22. srpna

08.08.2018 14:47 Praha - 22. srpna se mimořádně sejde Sněmovna, aby opět projednala novelu o zvyšování důchodů.…

Celý život dřete, stát vám nic nedá. Jak přežít s nízkým důchodem?

06.08.2018 08:47 I přes neustálé navyšování penzí je situace důchodců v Česku tristní. Důchody nestačí mnoha…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama