Velké změny: Důchody se budou víc zvyšovat. Kdy budeme chodit do penze?

Praha - Sněmovna dnes schválila úpravu valorizačního vzorce, podle kterého mají důchody růst víc. Novela dále stanoví věkovou hranici pro odchod do penze. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65 letech, nyní omezení neexistuje. Normu teď bude projednávat Senát.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Důchody by se měly zvyšovat podle schváleného pozměňovacího návrhu sociálního výboru o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, pokud by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen. "Nebudou se tolik rozevírat nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nový valorizační vzorec prosadili podle doporučení důchodové komise vládní sociální demokraté. Pokud by platil, měsíční penze by se příští rok zvýšila podle odhadů v průměru zhruba o 500 korun místo asi 400 korun.

"Řadě seniorů to nahradí minulá léta před rokem 2013, kdy byly valorizace hubené," podotkl premiér. Stát by dal na důchody podle dřívějšího vyjádření předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka příští rok asi o 2,2 miliardy korun navíc.

Za dáreček na poslední chvíli před volbami s velkým rozpočtovým dopadem označila změnu místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. "Je to vrcholně nezodpovědný přístup," řekla. Poslanci ODS upozorňovali na budoucí dopady na státní rozpočet. "Zákon nic podstatného v důchodech neřeší, do budoucna může způsobit problémy," uvedl Vladislav Vilímec.

Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale bude moci vláda časem upravovat podle doby dožití. Sněmovna podpořila úpravu poslance KSČM Miroslava Opálky, podle níž bude kabinet dostávat po případném rozhodnutí o úpravě věkové hranice další zpřesňující údaje, aby mohl verdikt přehodnotit.

Dosavadní zákon o důchodovém pojištění z června 1995 zavedl od roku 1996 postupná zvyšování důchodového věku u mužů každoročně o dva měsíce (až do roku 2007, kdy by měl činit 62 let), a u žen o čtyři měsíce, s tím, že v roce 2007 budou odcházet do důchodu v 57 až 61 letech podle počtu dětí. Později byly podmínky pro další zvyšování věku odchodu do starobního důchodu několikrát upraveny nad rámec úpravy z roku 1995. V současnosti se důchodový věk každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, horní hranice pro růst věku neexistuje.

Stanovení hranice je podle Sobotky signál silným populačním ročníkům narozeným v 70. letech. Bez ní by do penze odcházeli později. "Hranice by se neměla přehodnocovat, pokud k tomu nebudou vážné důvody," uvedl. Kritici namítají, že právě možnost přehodnocování lidem žádnou jistotu nedá.

Československo zavedlo důchodový systém v říjnu 1924, kdy vstoupil v platnost zákon o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, účinný byl o července 1926). Vznikla Ústřední sociální pojišťovna, která spravovala invalidní a starobní pojištění a starala se také o nemocenské pojišťovny. Nárok na starobní důchod vznikal v 65 letech pro muže i pro ženy a byl podmíněn uplynutím určité doby trvání pojištění (čekací doby), která byla stanovena na 150 příspěvkových týdnů. Zákon platil (s několika změnami) až do roku 1948.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Romští členové vládní rady opustili na protest jednání, nelíbí se jim…

19.06.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Dnešní zasedání vládní rady pro záležitosti romské menšiny skončilo předčasně. Jedenáct…

Důchody seniorů porostou pomaleji. Vláda utahuje opasky?

12.06.2018 05:13 Aktualizováno Praha - Vdovské a vdovecké důchody lidí ve starobním a invalidním důchodu porostou pomaleji než…

Sociálka špatně vyměřila invalidní důchod. Po zásahu Šabatové doplatí muži…

07.06.2018 17:19 Aktualizováno Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová pomohla vážně nemocnému muži nejen k výraznému zvýšení invalidního…

Změny v dávkách na bydlení? Mimořádně zasednou poslanci, lidem prý hrozí…

07.06.2018 10:28 Praha - Příští týden ve čtvrtek se mimořádně sejde Sněmovna, aby probrala chystané změny při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama