Iniciativa Auto*Mat pořádá v Praze již pátý smogový dýchánek

Praha - V úterý uspořádají zástupci iniciativy Auto*Mat již popáté takzvaný 'smogový dýchánek' na severojižní magistrále, cílem happeningu je upozornit na poškozování zdraví lidí vlivem znečištěného ovzduší. Půjde o umírněný protest, řekla Mediafaxu Anna Kotková z iniciativy.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Cílem smogového dýchánku je upozornit na to, že v Praze je dlouhodobě poškozováno zdraví jejích obyvatel vlivem silně znečištěného ovzduší, což je převážně způsobeno tím, že Praha trpí nadměrnou zátěží z osobní automobilové dopravy," vysvětlila Kotková z iniciativy Auto*Mat.

Akce na severojižní magistrále začíná v úterý v 8.30 na Nuselském mostě poblíž Paláce kultury.

"Dýchánek na Nuselském mostě v době dopravní špičky má upozornit nejen řidiče, kteří tam stojí v zácpách, na to, že by se mělo něco změnit, ale i na to, že pražský magistrát proti tomuto znečištění ovzduší dlouhodobě nic zásadního nedělá," uvedla dále Kotková s tím, že půjde o nenásilnou komunikaci a spíše subtilní akci za účasti několika desítek lidí.

"Obáváme se, že vedení města nechápe vážnost situace," dodal Vít Masare z iniciativy Auto*Mat a pokračoval: "Pražané již od začátku zimy upozorňují na katastrofální smogové stavy. Tři městské části sepsaly memorandum za okamžité zklidnění severojižní magistrály, která ke znečištění ovzduší významně přispívá. Náměstek primátora Josef Nosek, který má na starosti dopravu, přitom řekl, že by rád snížil ohrožení zdraví Pražanů někdy kolem roku 2015. To je naprostý výsměch obyvatelům i voličům."

Ovzduší v Praze je po průmyslovém Ostravsku a Karvinsku nejzatíženější v České republice. Na rozdíl od severní Moravy, kde je na vině především těžký průmysl, může podle sdružení za "dušení obyvatel" hlavního města zejména přebujelá individuální automobilová doprava.

"Vedení města už dvacet let tvrdí, že znečištění ovzduší a ulice přecpané auty vyřeší další tunely. Zatímco však tunely pohlcují každý rok několik miliard, situace v ulicích Prahy se neustále zhoršuje. Politiku města je zjevně nutné přehodnotit," uzavřel Masare.

Témata: Smog
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kladensku se srazilo pět aut, mezi zraněnými jsou děti

15.07.2018 16:31 Třebíz (Kladensko) - Na silnici I/7 u Třebíze na Kladensku se dnes před 15:00 srazilo pět aut. Pět…

Policejní hlídka projížděla se zapnutými majáky křižovatkou, srazila se s…

14.07.2018 19:18 České Budějovice - Policejní hlídka se dnes po 15:30 srazila v Českých Budějovicích s osobním autem…

Na D5 se srazila čtyři auta a motorka, dálnice stojí

14.07.2018 13:58 Aktualizováno Králův Dvůr (Berounsko) - Na dálnici D5 se na 21. kilometru ve směru na Prahu na úrovni Králova…

Ťok odvolal část dozorčí rady ČD, komunisté chtějí jeho hlavu

13.07.2018 17:43 Aktualizováno Praha - Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes prostřednictvím řídícího výboru Českých drah odvolal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama