Byznys snů! SMS jízdenky zajistí firmu na 20 let

Praha - Společnost Crowsnest získala za nápadně nadstandardních podmínek smlouvu na systém sms jízdenek v pražské MHD. Roční obrat z prodeje jízdenek činí zhruba 280 milionů, a pokud některá ze stran smlouvu nevypoví, může trvat až 20 let, píše sobotní Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle smlouvy, kterou má redakce MF DNES k dispozici, nemůže Dopravní podnik dohodu v podstatě jednostranně vypovědět. Desetileté smlouva, která běží od roku 2008, se totiž poté automaticky prodlouží až do roku 2028. K tomu postačí, když jedna ze stran bude chtít dál spolupracovat. To podle oslovených právníků znamená, že pokud například společnost Crowsnest nebude chtít přijít o výdělek, dopravce s tím nic nezmůže. "Stačí, aby jedna strana měla zájem, a automaticky se smlouva prodlouží," říká právník Jan Černý. Podezřelou smlouvu si už nechává prověřit i město.

Exředitel Dopravního podniku Martin Dvořák, který smlouvu podepsal, na ní však nic zvláštního nevidí. "To je otázkou dohody obou smluvních stran. Cena se průběžně upravuje, klesala. Tento projekt nám zvýšil výnosy, a navíc si tuto službu cestující oblíbili," říká. Dlouhodobá smlouva však skrývá ještě jedno tajemství: výši odměn. Dopravní podnik firmě nechává 25,6 procenta z ceny prodaných jízdenek, což je podle oslovených odborníků nadstandardní odměna. Podle publicisty Jana Lodla, který se zabývá službami placení pomocí sms, se odměna poskytovatele u obdobných služeb pohybuje kolem 10 až 15 procenty.

Témata: Praha | mhd | směnky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Leo Express začal jezdit do Polska, další linky plánuje za rok

20.07.2018 17:54 Praha - Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další…

Autobus v Praze sestřelil několik aut a najel do budovy statistického úřadu

19.07.2018 17:43 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích v ulici Na Padesátém se dnes srazil autobus se dvěma osobními auty.…

Senát schválil urychlení výstavby dopravních staveb. Debata byla vyhrocená

18.07.2018 19:31 Praha - Senát dnes schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby…

Pražské letiště odbavilo v pololetí o deset procent více pasažerů

18.07.2018 12:49 Praha - Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí více než 7,43 milionu cestujících, což je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama