Cestování vlakem bude jednodušší! Konečně

Praha - Na ministerstvu dopravy je před podpisem dohoda, v níž se všichni tuzemští železniční dopravci zavazují k tomu, že si budou vzájemně uznávat jízdné. Na tzv. jízdenku na všechny tratě bude možno cestovat vlakem bez ohledu na změnu přepravce během jízdy, píší úterní Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Dohoda zatím podepsaná není, ale všichni dopravci se shodli a neměli s tím problém," říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Uznávání jízdného však bude v Česku rozděleno do dvou fází. V té první budou muset závazek dodržovat jen ty firmy, které uspějí v tendru na tu či onu trať. "Nyní připravujeme výběrové řízení na obsluhu trati z Prahy do Děčína. Když v něm zvítězí například RegioJet, bude muset uznávat jízdenky Českých drah, a naopak," vysvětluje Novák. Jinak řečeno, když pojedete z Vansdorfu do Prahy, koupíte si jeden lístek do cílové stanice bez ohledu na to, jakého dopravce během cesty využijete.

Ministerstvo sepsalo podmínky tak, že už při přihlášení do tendru o trať se dopravce zavazuje k tomu, že bude jízdenky konkurence uznávat."Pokud to bude spolupráce firem, které budou pod smlouvou v zájmu veřejné služby, tak je to samozřejmě v pořádku, protože v tom případě nejsme přímými konkurenty. Těmi jsme jen do soutěže a posléze už ne," komentuje dohodu mluvčí Českých drah Radek Joklík. Proti není ani RegioJet. "Pokud bude ta dohoda oboustranná, tedy že my budeme uznávat jízdenky ČD a oni zase naše, tak jsme první, kteří se k ní přihlásí," vzkazuje mluvčí zmíněné společnosti Aleš Ondrůj. RegioJet se totiž stále obává, že povinnost uznávat jízdné padne jen na malé dopravce, a nikoli na České dráhy.

Připravovaná smlouva se však nedotkne konkurenčního boje ČD a RegioJetu na trati Praha - Ostrava. "Na trati z Prahy do Ostravy jsme s RegioJetem přímými konkurenty, proto si tu jízdné neuznáváme a zatím uznávat nebudeme. Pokud by ale jeden z nás tuto trať v tendru získal, situace se změní," tvrdí Joklík.

Témata: železnice | Dopravci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inteligentní dopravní systém v ČR? Stát do projektu napumpoval už 1,4…

23.07.2018 09:04 Praha - Stát doposud na rozvoj inteligentních dopravních systémů vynaložil přes 1,43 miliardy korun…

Metro C dvě hodiny stálo, srazilo člověka

21.07.2018 21:31 Aktualizováno Praha - Provoz metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov byl kolem 19:30 přerušen.…

Tragická nehoda: Při srážce dvou aut v Třeboni zemřeli tři lidé

21.07.2018 21:20 Aktualizováno Třeboň (Jindřichohradecko) - Při nehodě dvou osobních aut v Třeboni dnes zemřeli tři lidé. Šest…

Leo Express začal jezdit do Polska, další linky plánuje za rok

20.07.2018 17:54 Praha - Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama