Změna sankcí za dopravní přestupky? Muž žene neobvyklý spor až k Ústavnímu soudu

Praha - Vláda se bude na své středeční schůzi zabývat tím, zda přistoupí k řízení před Ústavním soudem, který řeší případnou změnu v ukládání postihů za přestupky v silničním provozu. Příslušnou ústavní stížnost podal muž, jemuž úřady na rok zakázaly usednout za volant, protože v práci řídil jiný typ vozidla, než k jakému měl řidičské oprávnění. Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že ministerstva dopravy, vnitra i spravedlnosti jsou proti zrušení napadeného ustanovení zákona.

Přidejte svůj názor

Praha

Muž, který se obrátil na Ústavní soud, obstarává technické služby pro obci Žichlínek u Lanškrouna. Řidičské oprávnění má pro osobní vozy a pro traktory, a to i s přívěsem. V únoru 2016 při výkonu práce popojel na trase dlouhé jeden kilometr vozidlem s přívěsem, které spadá do jiné kategorie.

Úřady to vyhodnotily jako nedbalostní přestupek a muži uložily roční zákaz řízení a pokutu 25.000 korun. Postupovaly přitom podle ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, podle nějž se za daný přestupek ukládá pokuta "od 25.000 Kč do 50.000 Kč" a zákaz činnosti "od jednoho roku do dvou let".

Stěžovatel ke své stížnosti proti rozhodnutí úřadů připojil návrh, aby soud hranici 25.000 korun a jednoho roku zrušil jako neústavní a nepřiměřenou, a dal tak úředníkům větší prostor pro zvážení okolností konkrétních posuzovaných případů. Požaduje také zrušení dalšího zákonného ustanovení, podle nějž nelze sankci za přestupek odpustit.

Muž upozorňuje mimo jiné na to, že uložená sankce je pro něj likvidační, protože při ročním zákazu řízení by přišel o práci. Poukázal také na to, že sice neměl příslušné řidičské oprávnění stanovené právním předpisem, měl ale oprávnění pro řízení větších a složitějších souprav. S vozidlem prý navíc popojížděl v místě, kde byl slabý provoz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zavřela na několik hodin dálnici D4

16.06.2018 20:55 Aktualizováno Příbram - Nehoda motorkáře dnes odpoledne uzavřela na několik hodin dálnici D4 před Dobříší ve…

Letní dovolená autem? V tyto dny zažijete na silnicích peklo

13.06.2018 20:29 Aktualizováno Praha - Letní prázdniny se kvapem blíž a řada Čechů letos na dovolenou opět vyrazí autem. Které dny…

Zeman svolal expertní tým a Ťoka, řešili dálnice či kanál Dunaj-Odra-Labe

10.06.2018 16:52 Praha - Na zámku v Lánech se dnes řešila aktuální situace v dopravě, řeč přišla na mýto či koridor…

Lodě nesmí proplouvat pod lávkou v Nymburku, mohla by se zřítit

08.06.2018 13:36 Nymburk - Na Labi pod lávkou v Nymburku byl s okamžitou platností zastaven provoz lodí. Náhradní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama