Dostavte Rudnou, žádají demonstranti v Ostravě

Ostrava - Více než 100 lidí demonstrovalo dnes v Ostravě-Porubě proti zdržování dostavby prodloužené Rudné. Stavbu silnice, která zrychlí dopravu mezi Ostravou a Opavou a uleví přetíženým komunikacím v této části Ostravy, ale brzdí už řadu let majetkové spory. Organizátoři chystají další protesty, zvažují i blokádu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Silnice

ČTK to řekl jeden z organizátorů Bohumil Mecner.

"Dnes to je akce zoufalých lidí, kteří si už neví rady. Je to jediná šance jak upozornit na to, co se obyvatelům Poruby nelíbí," řekl. Další protestní akce by se podle něj měla konat v září. Je možné, že pořadatelé přikročí k radikálnějšímu projevu nesouhlasu a zablokují některou z frekventovaných ulic.

Dokončení zhruba čtyřsetmetrového úseku silnice, která je klíčovou stavbou komunikace I/11 spojující Ostravu s Opavou, je ale stále v nedohlednu. Projekt brzdí spor o věcné břemeno. Majitel sousedních parcel totiž požaduje, aby bylo možné chodit přes pozemek ve vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) požaduje za jeho zrušení až 20 milionů korun. ŘSD se nyní pokouší břemeno vyvlastnit.

Demonstranti dnes šli k domu člověka, který věcné břemeno uplatňuje, a na místě na znamení nesouhlasu s jeho postojem pískali a troubili. "Rozumný člověk si musí říct, že není možné, aby jeden člověk blokoval investici v řádu stovek milionů korun," řekl ČTK Mecner.

Starosta Poruby Petr Mihálik (ČSSD) ČTK už dříve řekl, že stavba je pro Porubany životně důležitá. Důvodem je neúnosná dopravní situace v ulicích Opavská a 17. listopadu a jejich křižovatce u restaurace Slovan. V její těsné blízkosti jsou nejen obytné domy, ale například i Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava nebo Fakultní nemocnice Ostrava. Po Opavské ulici podle statistik projede denně 15.000 automobilů, po ulici 17. listopadu podle Mihálika dokonce 19.000 vozidel. Velkou část těchto vozů by prodloužená Rudná z obytné zástavby vyvedla.

"Řekl bych, že doprava je druhotný problém. Hlavní problém je to, co to dělá se zdravím obyvatel, kteří v okolí (ulice) 17. listopadu žijí, to dál není únosné. Proto jsme se rozhodli, že dál budeme bojovat, protože prodloužená Rudná prostě musí být, a rychle," řekl Mihálik.

Ze silnice zbývá dostavět zhruba čtyřsetmetrový úsek, stavba se ale několik let komplikuje. Úsek už má souhlasné stanovisko EIA týkající se vlivů na životní prostředí. Se stavbou silnice se v daném úseku počítalo už v roce 1969. Od roku 1980 s trasou počítá i ostravský územní plán. Daný pozemek ŘSD koupilo v roce 2007 bez jakýchkoli závazků či věcných břemen. O dva roky později pracovníci ředitelství zjistili, že se k pozemku věcné břemeno už váže. Majitelům sousedních pozemků zaručuje právo chůze a jízdy.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autobus v Praze sestřelil několik aut a najel do budovy statistického úřadu

19.07.2018 17:43 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích v ulici Na Padesátém se dnes srazil autobus se dvěma osobními auty.…

Senát schválil urychlení výstavby dopravních staveb. Debata byla vyhrocená

18.07.2018 19:31 Praha - Senát dnes schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby…

Pražské letiště odbavilo v pololetí o deset procent více pasažerů

18.07.2018 12:49 Praha - Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí více než 7,43 milionu cestujících, což je…

Odbory sepsuly Ťoka: Personální změny v ČD povedou k destrukci firmy

17.07.2018 18:13 Praha - Odbory kritizují obměnu vedení Českých drah (ČD). Prý je neopodstatněná a může vést k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama