Děti Země pokračují v sporu o D1 u Přerova, daly kasační stížnost

Olomouc - Podáním kasační stížnosti se rozhodli pokračovat ve sporu kolem stavby dálnice D1 z Říkovic do Přerova zástupci organizace Děti Země. Reagují tím na rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který na konci února zamítl jejich žalobu napadající udělenou výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů. Aktivisté žádají Nejvyšší správní soud, aby rozhodnutí soudu prozkoumal ve čtyřech bodech, informoval dnes ČTK předseda organizace Miroslav Patrik. Podání stížnosti však nemá vliv na pokračující přípravu stavby dálnice.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Dálnice

"S obsahem zamítavého rozsudku jsme nebyli spokojeni, neboť se podle naší právní analýzy krajský soud nijak pečlivě nezabýval nejméně čtyřmi našimi žalobními body z celkových šesti, takže jsme v kasační stížnosti požádali Nejvyšší správní soud, aby rozsudek přezkoumal," uvedl Patrik.

Důvodem sporu je výjimka ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jde například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologických aktivistů trpět. Výjimku povolil olomoucký krajský úřad a následně jej potvrdilo ministerstvo životního prostředí, které mimo jiné odkázalo na převahu veřejného zájmu.

Aktivisté se poté obrátili na soud, zamítavé rozhodnutí nabylo právní moci na konci března, vzápětí poté přerovský stavební úřad po tříměsíční přestávce začal znovu pokračovat v územním řízení.

V kasační stížnosti aktivisté opět upozorňují na to, že v udělené výjimce chybí přesné označení vegetačního období a hnízdění ptáků, kritizují například také údajně chybějící údaje u dosadby dřevin a náhradní výsadby. "Také jsme opět upozornili, že existují varianty dálničního obchvatu Přerova, které mohou mít menší škodlivý vliv na cenné biotopy a navíc se vyhnou zastavěnému území Dluhonic, v níž dálnice nyní demoluje několik domů a zhoršuje kvalitu bydlení," uvedl Patrik.

Vedení přerovské radnice, které kvůli husté dopravě ve městě bojuje za dostavbu D1 už řadu let, s postupem aktivistů nesouhlasí. "Z věcného hlediska nesouhlasím s postupem Dětí Země, kterým, jak jsem se přesvědčil, nejde vůbec o ekologii, ale sledují jiný cíl, a to posunutí trasy dálnice o 150 metrů asi kvůli pěti občanům místní části Dluhonice. Z formálně právního hlediska respektuji podání kasační stížnosti u příslušného správního soudu," vzkázal dnes ČTK primátor Přerova Vladimír Puchalský.

Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. Předloni začala stavba úseku mezi Lipníkem a Přerovem, na který má tato zbývající část navázat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autobus v Praze sestřelil několik aut a najel do budovy statistického úřadu

19.07.2018 15:56 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích v ulici Na Padesátém se dnes srazil autobus se dvěma osobními auty.…

Senát schválil urychlení výstavby dopravních staveb. Debata byla vyhrocená

18.07.2018 19:31 Praha - Senát dnes schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby…

Pražské letiště odbavilo v pololetí o deset procent více pasažerů

18.07.2018 12:49 Praha - Letiště Praha odbavilo v prvním pololetí více než 7,43 milionu cestujících, což je…

Odbory sepsuly Ťoka: Personální změny v ČD povedou k destrukci firmy

17.07.2018 18:13 Praha - Odbory kritizují obměnu vedení Českých drah (ČD). Prý je neopodstatněná a může vést k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama