Praha dnes uzavře Libeňský most, je v havarijním stavu

Praha - Vedení hlavního města dnes v noci uzavře do odvolání pro automobily i tramvaje Libeňský most. Část soumostí je v havarijním stavu, v plánu je jeho celková rekonstrukce.

Přidejte svůj názor

Praha

Most bude uzavřen v jednu hodinu po půlnoci. Most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu, jeho část nyní byla na základě aktuálních měření přesunuta do kategorie havarijní. Nejde přímo o úsek vedoucí přes řeku, ale o část soumostí na břehu směrem k Palmovce.

Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu kubistického mostu. Podle informací Technické správy komunikací (TSK) jsou v havarijním stavu v Praze tři mosty, další desítky jsou ve špatném stavu. Loni se zřítila lávka v Troji.

Pražské zastupitelstvo celkovou rekonstrukci soumostí schválilo předloni. V minulosti ho pro špatný technický stav chtěl magistrát zbourat a postavit nový, proti se postavila část odborné veřejnosti i obyvatelé. Zastupitelé nakonec bourání odmítli a schválili opravu. Zakázku chtějí radní schválit v následujících týdnech. Praha již v minulosti omezila provoz tramvají na mostu, nyní na něm může být jenom jedna souprava.

Ministerstvo v současnosti zkoumá, zda jde o kulturní památku. Nyní čeká na technické podklady, které by měl magistrát zaslat do konce měsíce. Pro rozhodnutí je nutné zhodnotit i technický stav, architektonická hodnota kubistického soumostí je však podle informací ČTK již prokázána.

O stavu pražských mostů se začalo více mluvit na konci loňského roku, kdy se zřítila lávka přes Vltavu v Troji. Při nehodě se zranili čtyři lidé. V Praze se nachází přes 700 mostů a lávek různých velikostí, z nich 122 je podle informací TSK ve špatném stavu.

I s částí Libeňského soumostí jsou čtyři v havarijním stavu. Mezi ty patří třeba železniční most mezi Smíchovem a Výtoní. Město se chystá opravovat také například Hlávkův most, který se nachází po proudu od Libeňského. Zde by měla oprava začít nejdříve v roce 2020.

Nutná oprava části Libeňského mostu, která je v havarijním stavu, potrvá nejméně tři týdny, možná i déle. U jiných mostů přes Vltavu uzavření nyní nehrozí. Novináře o tom dnes informovali náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) a šéf Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka. Kvůli špatnému stavu bude most uzavřen pro automobily a tramvaje. Město udělá vše pro to, aby se na most alespoň MHD vrátila co nejdříve, nemůže to však zaručit. Výlukové trasy tramvají budou známy v pátek, autům magistrát doporučuje využít sousední mosty.

O špatném stavu mostu se ví už téměř 15 let, plánovaná celková rekonstrukce měla být podle původního plánu hotova letos. Nastalo však zdržení, podle vedení města v důsledku žádosti o památkovou ochranu mostu. Nyní na základě měření odborníků z Kloknerova ústavu ČVUT musela TSK most uzavřít, protože jedna část rámové konstrukce je v havarijním stavu. Podle ředitele ústavu Jiřího Kolísky by mělo být po opravě možné soumostí opět otevřít. Nyní je maximální bezpečná nosnost konstrukce pět tun, což neumožňuje vjezd tramvají ani většího množství aut.

TSK nyní musí v soutěži vybrat firmu, která stabilizuje nejvíce poškozenou část konstrukce. Ta je přibližně uprostřed vzdálenosti mezi Palmovkou a Maninami. Podle ředitele TSK Smolky potrvají opravy minimálně tři týdny. Firma podle něj situaci nepodcenila, o stavu mostu dlouhodobě věděla a monitorovala ho.

Témata: Praha | most | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku není žádný dálniční most v havarijním stavu, ujišťuje ministerstvo

14.08.2018 16:38 Praha - Ministerstvo dopravy v reakci na dnešní katastrofu v italském Janově ujišťuje, že v Česku…

Kapsch podal novou nabídku na provoz mýta, cenu srazil o téměř tři miliardy

14.08.2018 16:31 Praha - Společnost Kapsch přišla s novou nabídku na provoz mýtného systému po roce 2019. Činí 10,5…

Cestování vlakem se slevou 75 procent? Změna jízdního řádu začne platit…

13.08.2018 16:29 Praha - Ministerstvo financí ČR v cenovém věstníku vyhlásilo od 1. září nové slevy pro studenty a…

Povinná výbava aut se změní. Jak to bude s lékárničkami?

09.08.2018 17:20 Aktualizováno Praha - Ministerstvo dopravy připravilo vyhlášku, podle které by se povinná výbava vozidel měla od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama