Pražané se nedostanou z města ven? Středočeský kraj vrací úder

Praha - Návrh Prahy na omezení dopravy na jejím území při vyhlášení smogové situace podle středočeského hejtmanství ohrožuje Středočeský kraj. Může totiž území zahltit odstavenými automobily, zhoršit ovzduší či případně přispět k vyvolání smogové situace. Mohlo by se tak stát, že by se ani Pražané v případě odvetného opatření nemuseli dostat ven ze svého města.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Praha

Hejtmanství proto hodlá o návrhu omezení dopravy jednat s pražským magistrátem. ČTK to dnes sdělila Helena Frintová z tiskového oddělení Středočeského kraje v tiskové zprávě.

Podle pražského návrhu by měla být při vyhlášené smogové situaci regulována doprava tak, že by byla tříděna podle kategorií vozidel nebo registrační značky. Zároveň by měla na území Prahy zakázánu jízdu vozidla těžší než šest tun a vozidla, jejichž koncové číslo registrační značky je liché v lichý kalendářní den a vozidla se sudým číslem v sudý kalendářní den. Objízdné trasy tranzitní dopravy mají vést přes Středočeský kraj.

"Takto nastavené nařízení je zcela jednostranné a naprosto opomíjí, co to může způsobit ve Středočeském kraji. Praha tím přesouvá problém na území někoho jiného, a to bez jakékoli kompenzace či jinak navržené alternativy cestování mezi Prahou a Středočeským krajem," řekl radní pro dopravu František Petrtýl (ANO). Dodává, že nařízení Prahy neřeší ani průjezd vozidel integrovaného záchranného systému Středočeského kraje.

Statutární zástupce hejtmanky a náměstek pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD) dodává, že středočeská silniční síť není na takový nápor uzpůsobena a pro nákladní automobily není v kraji dostatek odstavných ploch. "Nejenže tím může dojít k obrovským zácpám a škodám na krajských komunikacích, ale takovéto odstavení velkého množství vozidel může způsobit i zahlcení čerpacích stanic kolem dálničních tahů či veřejných prostranství středočeských obcí. A v konečném důsledku to vyvolá obrovské koncentrace prachových částic a tím zhoršení ovzduší i kvalitu života obyvatel našeho kraje," řekl Petrtýl.

Navrženými regulačními opatřeními Prahy se bude na svém nejbližším zasedání zabývat i bezpečnostní rada Středočeského kraje. Radní upozorňují, že v případě nutnosti bude použito i krajní řešení. "Pokud Praha neustoupí z jednostranných kroků, přijmeme je také. Znečištěné ovzduší nekončí u cedule, ale je i ve Středočeském kraji. Mohlo by se stát, že by se ani Pražané nemuseli dostat ven ze svého města. Je potřeba společně jednat," řekl hejtmančin náměstek Gabriel Kovács (ANO).

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragická nehoda: Při srážce dvou aut v Třeboni zemřeli tři lidé

21.07.2018 18:35 Třeboň (Jindřichohradecko) - Při nehodě dvou osobních aut v Třeboni dnes zemřeli tři lidé a zřejmě…

Leo Express začal jezdit do Polska, další linky plánuje za rok

20.07.2018 17:54 Praha - Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další…

Autobus v Praze sestřelil několik aut a najel do budovy statistického úřadu

19.07.2018 17:43 Aktualizováno Praha - V pražských Strašnicích v ulici Na Padesátém se dnes srazil autobus se dvěma osobními auty.…

Senát schválil urychlení výstavby dopravních staveb. Debata byla vyhrocená

18.07.2018 19:31 Praha - Senát dnes schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama