NKÚ bude šetřit peníze na železnici a státní záruky

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zahájí v listopadu tři kontroly ze svého letošního plánu. Prověří v nich státní záruky, peníze na bezpečnost železničního provozu a peníze na obnovu vlaků.

Přidejte svůj názor

Vlaky

V případě kontroly státních záruk se objem kontrolovatelných peněz pohybuje v úhrnu ve stovkách miliard korun. NKÚ bude posuzovat, jestli ministerstvo financí postupuje při vzniku záruk a jejich správě podle zákona. Chce také prověřit, jak jsou nastavena a dodržována pravidla pro hospodaření s pohledávkami ze státních záruk, a to hlavně v souvislosti s minimalizací rizik vzniku ztrát pro státní rozpočet. Kontroloři se budou zabývat i tím, jak ministerstvo zvažuje rizika, která státu plynou z poskytnutí záruky. Úřad v minulosti odhalil nedostatky například v účtování státních záruk za Českou exportní bankou.

Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok budou krýt státní záruky poskytnuté ke konci letošního roku závazky v objemu 3,2 miliardy korun. Na příští rok se počítá v rozpočtu s 1,32 miliardy korun na případné placení za státní záruky.

V další kontrole se NKÚ zaměří na to, zda peníze na bezpečnost železničního provozu a cestujících přispěly k odstranění nebezpečných a rizikových míst na české železnici. Zjišťovat bude i to, zda se s penězi zacházelo hospodárně a účelně. Bezpečnost na české železnici prověřoval NKÚ už v roce 2007. Odhalil tehdy chyby v projektech, nezvládnutou přípravu některých akcí i chybějící analýzu bezpečnostních rizik v železničním provozu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zavřela na několik hodin dálnici D4

16.06.2018 20:55 Aktualizováno Příbram - Nehoda motorkáře dnes odpoledne uzavřela na několik hodin dálnici D4 před Dobříší ve…

Letní dovolená autem? V tyto dny zažijete na silnicích peklo

13.06.2018 20:29 Aktualizováno Praha - Letní prázdniny se kvapem blíž a řada Čechů letos na dovolenou opět vyrazí autem. Které dny…

Zeman svolal expertní tým a Ťoka, řešili dálnice či kanál Dunaj-Odra-Labe

10.06.2018 16:52 Praha - Na zámku v Lánech se dnes řešila aktuální situace v dopravě, řeč přišla na mýto či koridor…

Lodě nesmí proplouvat pod lávkou v Nymburku, mohla by se zřítit

08.06.2018 13:36 Nymburk - Na Labi pod lávkou v Nymburku byl s okamžitou platností zastaven provoz lodí. Náhradní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama