REPORTÁŽ: Co se skrývá v hlubinách pražského metra?

REPORTÁŽ - Pražské metro každý den sveze více než milion cestujících. Málokterý z nich však získá možnost nahlédnout dál, než za roh stanice, ve které zrovna čeká. V současné době probíhá velká výluka a té využili redaktoři serveru EuroZprávy.cz, aby pro vás nafotili zákulisí stanice Muzeum. Co se skrývá v podzemí hlavního města a jak vypadá výměna ztrouchnivělého pražce?

Přidejte svůj názor

Pohled, který se obyčejně nabídne jen řidiči a pár vyvoleným

Metro. Nezastavitelný kolos, který se však na pár dní přeci jen musel zastavit. Zastávky linky C od Florence až po Pražského povstání jsou na devět dní zavřené. Je to nejdelší úsek, který musel být kdy uzavřen a náhradní doprava úpí pod návalem pasažérů. Situace, která komplikuje každý den dopravu tisícům lidí, však přeci jen má i dobrou stránku. Unikátní možnost nahlédnout do zákulisí pražského metra i pod ruce těch, kteří mají na starosti jeho opravu.

img-responsive

Stanice Muzeum nabízí při pondělním ránu nezvyklý pohled - je úplně opuštěná | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Tradiční pondělní shon na Muzeu nahradilo ticho, ve kterém zní pouze údery obrovského kladiva. Každé dvě sekundy jeden. Muž, který jím vládne, se snaží uvolnit obrovský dřevěný pražec a udělat místo pro nový, tentokrát z betonu. Na chvíli si odpočine a ke slovu přijde o kousek vedle kolega, který drží sbíječku. 

img-responsive

Výměna pražce | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Bleskurychlé vlakové soupravy tak nahradily desítky mužů v reflexních vestách a jejich nástroje. Kladivo a sbíječku poznávám, ale na roztodivnou žlutou mašinku už se musím zeptat. „To je na povolování a utahování pražců,“ vysvětlil hned ochotně jeden z pracovníků. 

img-responsive

Nástroj na povolování a utahování | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Pracující muži mohou vyměnit vždy pouze každý druhý pražec, to aby dráha držela tvar. V úsecích, které jsou nyní rozdělané, tak střídající se beton a dřevo tvoří zajímavou mozaiku. 

img-responsive

Dřevěné a betonové pražce se střídají | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Ty původní dřevěné jsou tam už od roku 1972. Současná výluka, která má na starosti jich vyměnit 528, rozhodně není poslední, protože je potřeba nahradit pražce i na zbytku trasy. Nové betonové by měly vydržet další půl století a také je průjezd po nich méně hlučný. 

img-responsive

Čerstvě zavedený, nový betonový pražec | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Každý návštěvník pražského podzemí musí nosit reflexní vestu. I díky ní si mě zřejmě jeden starší pán spletl se zaměstnancem metra a od plic mi vynadal, co si to tady dovolujeme zavřít. Vysvětlil jsem mu kudy jede náhradní doprava a v duchu politoval týmy navigátorů, kteří trpělivě cestujícím ukazují směr na autobus. 

img-responsive

Cedule a pracovníci dopravního podniku jsou všudypřítomní | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Cestou zpět do redakce jsem i já využil speciální autobus DX, který metro prozatím nahrazuje. Téměř nebylo možné se tam vmáčknout a to už dávno skončila ranní špička.

img-responsive

Autobusy musí přijmout mnoho cestujících | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

A ačkoliv bylo zajímavé se podívat do míst, kam se cestující obyčejně nedostanou, stejně jako další lidé namačkaní v autobusech se těším, až bude tento pohled...

img-responsive

| foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

... zase patřit jen řidičům pražského metra.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zavřela na několik hodin dálnici D4

16.06.2018 20:55 Aktualizováno Příbram - Nehoda motorkáře dnes odpoledne uzavřela na několik hodin dálnici D4 před Dobříší ve…

Letní dovolená autem? V tyto dny zažijete na silnicích peklo

13.06.2018 20:29 Aktualizováno Praha - Letní prázdniny se kvapem blíž a řada Čechů letos na dovolenou opět vyrazí autem. Které dny…

Zeman svolal expertní tým a Ťoka, řešili dálnice či kanál Dunaj-Odra-Labe

10.06.2018 16:52 Praha - Na zámku v Lánech se dnes řešila aktuální situace v dopravě, řeč přišla na mýto či koridor…

Lodě nesmí proplouvat pod lávkou v Nymburku, mohla by se zřítit

08.06.2018 13:36 Nymburk - Na Labi pod lávkou v Nymburku byl s okamžitou platností zastaven provoz lodí. Náhradní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama