Nad Českem provedou ruští vojáci pozorovací let

Praha - Nad Českou republikou provedou ve čtvrtek nebo v pátek ruští vojáci pozorovací let v rámci programu Otevřené nebe. V Česku budou na pardubickém letišti od středy do soboty, přesunou se sem ze Slovenska. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Provoz civilní části pardubického letiště tato monitorovací mise neovlivní, řekl ČTK její ředitel Vít Málek. Během mise v loňském roce havaroval na čáslavském letišti ruský letoun Antonov.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Smlouva o otevřeném nebi, která vstoupila v platnost 1. ledna 2002, má prohlubovat vzájemnou důvěru mezi jednotlivými státy. Podepsalo ji 34 států, pozorovacími lety si ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovaly. "Nejde o nic mimořádného, každá ze signatářských zemí Smlouvy o otevřeném nebi má povinnost čtyřikrát za rok přijmout inspektory z jiné země. Naopak může každá signatářská země provést ročně až čtyři pozorovací lety nad jinými zeměmi," uvedl Pejšek.

Rusové podle mluvčího od platnosti smlouvy provádějí v ČR pozorovací let téměř pravidelně jednou ročně. Čeští inspektoři většinou ve spolupráci s vojáky z jiné země naopak provádějí monitorovací lety zejména nad Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou.

Pardubické letiště funguje jako veřejné mezinárodní letiště se smíšeným civilním a vojenským provozem. "Nemáme s tím žádný problém, provozu civilní části se to vůbec nedotkne," řekl dnes její ředitel Málek.

V rámci loňské mise 23. května havaroval v Čáslavi ruský letoun Antonov An-30, když se vracel z průzkumného letu. Při přistávacím manévru se stroji zlomila noha podvozku, opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich bylo zraněno, mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny. Ruský vojenský soud nařídil pilotovi za příliš tvrdé přistání zaplatit pokutu 300.000 rublů (asi 177.000 Kč), podle vyšetřovatelů nezvládl přistávací manévr a na ranvej nalétával vysokou rychlostí a pod špatným úhlem.

Pejšek popsal, že trasu monitorovacího letu inspektoři upřesní den předem. "Samotného letu se samozřejmě účastní i doprovázející vojáci z kontrolované země," doplnil mluvčí. Poslední den inspekce se za účasti zástupců z kontrolované i kontrolující země vyvolávají pořízené snímky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Nové velitelství vojenských kybernetických sil by mohlo sídlit v Brně

16.07.2018 18:50 Praha - Velitelství vojenských kybernetických sil, které armáda plánuje vybudovat, by mohlo sídlit…

Jaké jsou podmínky ve vazbě? Vězeňská služba zveřejnila zajímavou…

13.07.2018 11:07 Praha - Aktuální statistiky Vězeňské služby ukazují, že v Česku je nyní za mřížemi 1636 obviněných…

Česko odmítá Trumpův návrh: Obranné výdaje musí růst postupně, tvrdí Metnar

12.07.2018 21:26 Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že obranné výdaje České republiky musí růst…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama