Vojákům zrušili příspěvky na stěhování

Praha - Poslanecká sněmovna v pátek 102 hlasy ve třetím čtení schválila takzvanou malou novelu o vojácích z povolání, která počítá se zrušením příspěvku při přestěhování nebo s pružnějším trestáním vojáků za požití alkoholu ve službě. Novela má uspořit ministerstvu obrany miliony korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Norma zavádí nová pravidla, která se týkají doby výkonu služby v hodnosti sboru čekatelů, tedy těch, kteří studují na vysokých školách. Dovoluje srovnání rodičovské dovolené. Umožňuje vojákům z povolání, kteří jsou vysláni do zahraničí, aby měli kontakt s osobami blízkými," řekl k normě již dříve ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Proti předloze vystoupil v obou předchozích čteních poslanec Antonín Seďa (ČSSD). "Předloha neřeší základní problémy naší armády. Osobně jsem přesvědčen, že navrhovaná úprava zhorší situaci vojákům z povolání," řekl. Jak zjistil, novela uspoří 25 milionů korun, což je podle něj úsměvná částka v porovnání s desítkami miliard korun v rozpočtu ministerstva obrany.
 
Takzvaná malá novela o vojácích z povolání má odstranit největší nejasnosti v současném znění zákona. Peníze má ministerstvu uspořit tím, že počítá se zrušením armádního příspěvku při přestěhování. Vojáci rovněž nově musí povinně nahradit poměrnou část nákladů za vydanou výstroj v případě, že jim zanikne služební poměr před uplynutím dvou let služby.
 
Norma zjednodušuje i proces, jak trestat vojáky, kteří ve službě pijí alkohol. Takovým provinilcům hrozí například snížení hodnosti, nebo dokonce propuštění z armády. Nově by se také měli na rozkaz svého nadřízeného podrobit dechové zkoušce.
 
Předloha obsahuje i změnu v podobě časové lhůty, kterou má armáda na vyřízení stížností vojáků. V případě, že novela zdárně projde celým legislativním procesem, budou muset čekat na odpověď dvakrát tak dlouho. Namísto jednoho měsíce počítá zákon se šedesátidenní lhůtou.
 
Novela měla původně platit již od 1. ledna tohoto roku. Sněmovna k normě přijala i pozměňovací návrh, který platnost určuje prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.

Pro zákon v pátek nakonec hlasovalo 102 ze 150 přítomných poslanců. Proti jich bylo 37.
 
Norma teď míří do Senátu.

Témata: Armáda
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aero Vodochody ukázalo letoun F/A-259 Striker, umožní širokou škálu boje

18.07.2018 19:50 Londýn/Praha - Firma Aero Vodochody představila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna nástupce…

Kriminalita v Česku? Vede jih Prahy a Brno

18.07.2018 15:06 Praha - Kriminalita v Česku trápí hlavně velká města. Vysoká je zejména ve větších krajských…

Kriminalisté budou dnes v Mikulandské zjišťovat, proč spadla část domu

18.07.2018 09:17 Praha - Dům v Mikulandské ulici v centru Prahy, v němž spadlý strop v úterý dopoledne zavalil…

Zátah u Berousků kvůli zabíjení tygrů na lektvary pro Vietnamce. Policie…

16.07.2018 19:10 Aktualizováno Praha - Celníci a policisté dnes zasahují v Praze, ve středních a v severních Čechách kvůli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama