Spojí se Česko a Slovensko kvůli slevě na kulomety?

Praha - Česká a slovenská armáda by mohly spolupracovat při nákupu kulometů a docílit tak nižší ceny, využít by k tomu měly alianční agenturu NAMSA. Ve čtvrtek to připustil náčelník Generálního štábu armády ČR Vlastimil Picek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Společný nákup výzbroje se Slováky by nebyl žádným překvapením. Česko má se svým východním sousedem dobré vztahy i ve vojenské oblasti. "Není to nic tajného. Určitě bychom mohli výzbroj typu kulometů kupovat společně prostřednictvím agentury NAMSA," prozradil Picek po setkání se svým slovenským protějškem Peterem Vojtkem.

Zároveň ale Picek uvedl, že během dvoudenní návštěvy náčelníka slovenského generálního štábu v Česku na toto téma nemluvili. "Je určitě spousta námětů, kde bychom šli vlastní cestou, ale otázky vyzbrojování nejsou jen na nás vojácích, ale také na politicích," uvedl.

Slováci by mohli s Čechy kulomety nakoupit kvůli problémům se současnými zbraněmi. Slovenští vojáci působící v Afghánistánu v rámci alianční mise ISAF si totiž dlouhodobě stěžují na špatně fungující kulomety. A česká armáda kulomety také potřebuje.

Naopak jako v současnosti nereálná se jeví myšlenka na utvoření společné jednotky například v rámci afghánské mise. To potvrdil ve čtvrtek i Vojtek. "Otázka našeho působení v Afghánistánu je stále otevřená, vše záleží na schválení našich parlamentů, stejně jako v Česku. Máme nějaké vize, ale směrem do nějaké společné jednotky, jsme je nerozvíjeli," prohlásil náčelní slovenského generálního štábu.

Kromě společných nákupů se stále mluví o armádní spolupráci obou zemí. Už v minulosti zazněl například návrh na působení slovenských vojenských policistů v českém mentorovacím týmu v rámci výcvikového střediska v afghánském Wardaku.

Společné armádní nákupy nebo výcvik a nasazení vojáků musí počkat. Slovensko čekají v následujících týdnech volby, po kterých se teprve bude rozhodovat o případných dalších česko-slovenských vojenských projektech.

Témata: česko | Slovensko | zbraně
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké jsou podmínky ve vazbě? Vězeňská služba zveřejnila zajímavou…

13.07.2018 11:07 Praha - Aktuální statistiky Vězeňské služby ukazují, že v Česku je nyní za mřížemi 1636 obviněných…

Česko odmítá Trumpův návrh: Obranné výdaje musí růst postupně, tvrdí Metnar

12.07.2018 21:26 Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že obranné výdaje České republiky musí růst…

Babiš po summitu NATO: Česko nebude upravovat plán růstu peněz na obranu

12.07.2018 16:19 Brusel - Druhého dne summitu NATO v Bruselu se zúčastnil český premiér Andrej Babiš. Česká…

Čeští politici odmítají Trumpův návrh na zvýšení výdajů na obranu na 4…

11.07.2018 21:57 Praha - Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) považuje za optimální hranici výdajů na obranu dvě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama