Svaz žádá povýšení Remka a Pelčáka na generály, musí se do toho vložit právníci

Praha - Český svaz letectví požádal ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby povýšil do generálské hodnosti kosmonauta Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka, který s ním absolvoval přípravu k letu do kosmu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Remek, Vladimír

Zákony ohledně povyšování ale pamatují hlavně na válečné veterány či vojáky v aktivní službě, kterými Remek ani Pelčák nejsou. Nyní mají plukovnickou hodnost. O povýšení požádal ministra místopředseda Českého svazu letectví a někdejší náčelník stíhacího letectva armády ČSFR Václav Vašek. "Je smutné, že si tak málo vážíme lidí, kteří se tak významně zapsali do historie letectví," řekl Vašek.

Metnar zřejmě vyčká na stanovisko právníků. V případě, že návrh podpoří, musí ho schválit vláda a poté o něm rozhodne prezident.

Mluvčí ministerstva Jan Pejšek uvedl, že současná právní úprava jmenování vojáků ve výslužbě do vyšších vojenských hodností není jednoznačná.

Remek letěl na stanici Saljut 6 v posádce s Alexejem Gubarevem na palubě lodi Sojuz 28, ve vesmíru strávil téměř osm dní. V posledních pěti letech Remek působil jako český velvyslanec v Rusku, letos na konci ledna jeho diplomatická mise skončila a je v důchodu. Pelčák se na let, který absolvoval Remek, připravoval souběžně s Nikolajem Rukavišnikovem. Nakonec dostali přednost Remek s Gubarevem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Poslední sbohem pro vojáka Kamila Beneše. Totálně mě to odrovnalo, truchlí…

16.08.2018 13:53 Aktualizováno Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes konalo poslední rozloučení s vojákem Kamilem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama