Letadlo s ostatky vojáků je na cestě do ČR, v poledne zazněl signál "Pieta"

Praha/Brno - Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo ze základny Bagrám dnes v 09:45. Na ruzyňském letišti vojenský speciál přistane v 16:15. Následovat bude pietní ceremoniál.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018)

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. 

Ministerstvo obrany zveřejnilo fotografie z bagrámského letiště. Rakve s padlými vojáky jsou zahaleny do české státní vlajky. Na letiště je dovezly obrněné transportéry. Jejich přenesení do letadla měli na starosti čeští vojáci.

Památku padlých dnes v poledne uctil po celém Česku signál "Pieta" z více než 8000 sirén. V době přistání letadla se rozezní po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. 

Několik desítek vojáků i civilních zaměstnanců generálního štábu armády uctilo nástupem padlé vojáky před památníkem válečných veteránů na pražském Vítězném náměstí, před který lidé už od nedělního útoku přinášejí květiny a svíčky. Na pražském Václavském náměstí připomínka padlých vojáků chování lidí neovlivnila. V době zvuku sirén se lidé nezastavovali, nikdo jím ani nebyl znepokojen.

Podobné to bylo i v Brně. Pietu za tři padlé české vojáky tam lidé ani nezaznamenali. V poledne se sice rozezněly sirény, ale v rozpáleném městě se nikdo nezastavoval, nanejvýš se ptal, co se děje. Místa, kam lidé chodí tradičně při výjimečných příležitostech zapalovat svíčky, zůstala bez povšimnutí - jak morový sloup na náměstí Svobody, tak kašna na Moravském náměstí před kinem Scala.

Při dnešní pietě na ruzyňském letišti po uložení rakví na katafalky pronese hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Asi půlhodinový ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Poté kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Termín pohřbů zatím oznámen nebyl. Místa určí rodiny vojáků. Pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami.

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální zákrok proti řidiči v Plzni? Policejní major stanul před soudem,…

21.08.2018 13:42 Aktualizováno Plzeň - Plzeňský soud dnes otevřel kauzu majora Vladimíra Slavotínka, který podle obžaloby loni v…

Česká armáda je otřesná? Ruské zbraně, tanky nejezdí. Máme se čím bránit?

21.08.2018 13:32 Praha - Stav techniky, kterou má k dispozici čeká armáda, je tristní. Většina tanků nefunguje a…

Ample Strike vypukne 3. září. Do Česka přiletí bombardér B-52 i německá…

20.08.2018 13:06 Praha - Ample Strike se bude letos v Česku konat 3. až 14. září. Zúčastní se ho 1200 vojáků z 19…

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama