Čeští vojáci od útoku nejezdí mimo základnu Bagrám. Kdy se na hlídky vrátí?

Praha - O návratu českých vojáků do hlídek v Afghánistánu po nedělním zabití tří účastníků mise rozhodne na místě ve středu zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Při vyšetřování tragédie se zjišťuje, kdo byl útočník a zda měl komplice nebo kdy a kde mohlo být vyrobeno použité výbušné zařízení.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Desátník Kamil Beneš z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při sebevražedném útoku v Afghánistánu. (5. srpna 2018)

Vojáci padli v Afghánistánu v neděli po útoku sebevražedného atentátníka. Podle prvního zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Balouna armáda nyní čin vyšetřuje, což potrvá delší dobu. Armáda chce ale co nejdříve vyhodnotit, zda některé okolnosti brání k opětovnému vysílání vojáků do hlídek v okolí spojenecké základny. 

Podle Balouna byla síla výbuchu veliká, a zařízení proto nebylo vyrobeno "na koleně". Na vyšetřování se podílí několik subjektů.

Čeští vojáci od útoku nejezdí mimo základnu. Plní jiné úkoly. "Víc se starají o zbraně, o sobe, mají organizovanou činnost, mají jiné úkoly, které nejsou spojené s hlídkováním venku," poznamenal Baloun. Nikdo z vojáků dosud nepožádal o stažení zpět do vlasti. V Bagrámu působí zhruba 170 Čechů.

Vojenským speciálem, který do Afghánistánu poletí vyzvednout ostatky vojáků, kromě Vernera do Bagrámu přicestují i dva psychologové. Na místě mají vojáci k dispozici vojenského kaplana i psychologa. Posílení týmu označil Baloun za standardní postup, protože hodnocení tamního psychologa může být ovlivněno situací na místě.

Středečního pietního ceremoniálu na ruzyňském letišti se zúčastní i jednotka 42. mechanizovaného praporu z Tábora. V blízké budoucnosti si táborští vojáci připomenou památku padlých i nástupem a dalšími akcemi. Vzpomínka na ně bude umístěna v čestné síni jednoty, uvedl velitel Daniel Cekul.

Pohřby vojáků se budou konat v místech, která si určí rodina. Padlé si již v neděli připomněli vojáci na základně Bagrám. Cekul mluvil s velitelem tamní jednotky "Je to jako u nás, smutek. Nesmíme se tomu poddat, musíme plnit úkoly dál. Jiná cesta ani jiné řešení není. Fungujeme, plníme úkoly, jak je potřeba. Snažíme se s tím vyrovnat," řekl dnes ČTK.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ample Strike vypukne 3. září. Do Česka přiletí bombardér B-52 i německá…

20.08.2018 13:06 Praha - Ample Strike se bude letos v Česku konat 3. až 14. září. Zúčastní se ho 1200 vojáků z 19…

V Plzni se loučili s Patrikem Štěpánkem, ze tří padlých vojáků byl…

17.08.2018 15:11 Aktualizováno Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli…

Ve sbírce pro rodiny padlých vojáků je už osm milionů, výsádkáři chystají…

17.08.2018 12:11 Praha - Na kontu sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů…

Armádní sklad v Květné je prázdný, poslední munice z Vrbětic odjela dnes

16.08.2018 15:48 Aktualizováno Praha - Z armádního skladu v Květné na Svitavsku dnes čtyři kamiony odvezly poslední část munice,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama